Ako naučiť deti správne smrkať
S nádchou a prechladnutím sa potýkame často, hlavne v chladných mesiacoch. Nepríjemné prejavy nachladnutia nás dokážu potrápiť a skomplikovať nám každodenný život. Všetci sa asi zhodneme na tom, že obyčajné smrkanie nás dostáva do veľkej nepohody. Ako potom asi potrápi malé deti? S týmto pre nás bežným ochorením sa musia potýkať priemerne osemkrát za rok. Pričom nesprávna technika smrkania môže byť u detí príčinou vážnejších komplikácií, ako napríklad otitídy, laryngitídy, bronchitídy, sinusitídy. Nosová odsávačka nie je vždy nápomocná, jej časté používanie môže nádchu paradoxne zhoršovať. Ako teda čo najlepšie pomôcť deťom so smrkaním?
Ježko ako vzor
Podľa názorov niektorých odborníkov dokážu smrkať už osemmesačné bábätká. Väčšina sa zhoduje na tom, že vek pätnásť mesiacov je pre zoznámenie sa s touto zručnosťou najlepší. Batoľatám v tom napomáha ich prirodzená učenlivosť, keďže v tejto dobe vás, ale napríklad aj starších súrodencov, veľmi radi napodobňujú. Keď už je však dieťa choré, unavené, spolupracuje horšie. Ako sa vyhnúť mrzutým pohľadom po pokyne „smrkaj“? Jednoducho! Dôležité je začať sa s deťmi učiť, už keď sú zdravé a majú tú správnu hravú náladu. Vieš, ako funí ježko? Poriadne, ale s citom, a nie ako veľký slon.
Osvojte si spoločne niekoľko jednoduchých krokov, ktoré sú dieťaťu blízke. Najlepšie sa totiž učí hrou:
1. Naučte ich vyfukovať najskôr ústami
Napríklad počas kúpania môžete dieťaťu navrhnúť, nech skúsi fúkať pusou proti vodnej hladine, kým uvidí bublinky. Rovnako tak môžete domov kúpiť bublifuk, snažiť sa spolu udržať letiace pierko vo vzduchu alebo pred jeho ústami jednoducho pridržať vreckovku a ukázať mu, ako ju môže vzduchom rozpohybovať. Zahrajte sa s ním na kúzelníka a najprv mu to sami predveďte. Zábavný moment rozosmeje vás aj vaše dieťa.
2. Nosom – postupne krok za krokom
Ďalej prejdite k fúkaniu nosom so zatvorenými ústami. Zapchajte mu jednu nosovú dierku a potom druhú. Osvojenie si vyfukovania vzduchu je tak oveľa ľahšie, a hlavne vedie k správnej technike smrkania. Vyprázdňovať nosové dutiny treba postupne a nie veľmi veľkou silou. Vysoká intenzita vedie k zdureniu nosovej sliznice a s tým spojeným nepríjemným pocitom „upchatého“ nosu.
Deti sú veľmi súťaživé, vyzvite ich k pretekaniu sa o to, kto so zapchatou nosovou dierkou sfúkne prúdom vzduchu z druhej nosovej dierky papierovú guličku alebo pierko zo stola rýchlejšie. Hravo im predveďte, ako funí ježko alebo trúbi slon. Dieťa sa tak na „lekcie“ s vami bude tešiť a zažijete spolu veľa zabávy.
3. Obľúbené vreckovky
Než do vašej domácnosti nádcha naozaj príde, uistite sa, že máte dostatok rôznych vreckoviek. Niektorým batoľatám nemusia vyhovovať papierové vreckovky, ktoré sa im môžu lepiť na ústa. Zabezpečte im potom radšej látkové, ktoré postačí prať pri 60 °C a žehliť ideálne s naparovaním. Objavte spolu ich obľúbenú vreckovku, s ktorou budú trénovať najradšej, a pri najbližšej príležitosti sa pustite do tréningu. „Povzbuďte dieťa na ľahké smrkanie do vreckovky. Jemne stlačte najprv jednu nosovú dierku, vysmrkajte nos, potom to zopakujte s druhou nosovou dierkou, utrite hlien. Postupujte citlivo, kým nie je nos úplne čistý,“ odporúča MUDr. Ľudmila Lysinová, MPH, odborný garant ORL ambulancie ORL Zvolen.
Tipy a triky od úspešných mamičiek
Aj u najmenších detí je veľmi dôležité, aby celý proces pochopili. Cvičte s nimi pred zrkadlom, nech samy vidia, ako môžu vreckovku pri hre šikovne rozpohybovať, a vysvetlite im, prečo túto zručnosť pri nachladnutí zúročia. Ak trpí nádchou niekto iný z vašej domácnosti alebo napríklad v škôlke, nebojte sa na to dieťa upozorniť. Keď pochopí súvislosť, bude mu neskôr omnoho jednoduchšie vysvetliť, kedy a prečo sa má vysmrkať.
Aké sú riziká zlých návykov?
Práve u detí je správne smrkanie najdôležitejšie. Kvôli malému sklonu Eustachovej trubice, ktorá je zároveň kratšia a širšia ako u dospelých, sa tu môžu škodlivé baktérie a vírusy ľahšie usadzovať a prenikať spoločne s hlienom. Nádcha je u detí najčastejšou príčinou otitídy, laryngitídy, bronchitídy, sinusitídy. Nesprávna technika smrkania, kedy dieťa až veľmi hlasno trúbi, spôsobuje v strednom uchu nežiaduci tlak. Aj preto by mala byť u starších batoliat pri vyprázdňovaní hlava v predklone. „Rodičia sa často snažia vyriešiť situáciu spojenú so smrkaním tak, aby nádcha čo najskôr prešla. Dieťa silno fúka oboma nosovými dierkami, nadmerne používajú odsávačku, dávajú dekongesčné nosové kvapky. Tak môže dôjsť k nežiadúcemu tlaku, mechanickému podráždeniu sliznice, či návyku na používanie kvapiek. Lepšie je použiť soľné roztoky a naučiť deti smrkať, čo je najšetrnejšia a najlepšia cesta k zbaveniu sa hlienu,“ dopĺňa MUDr. Ľudmila Lysinová, MPH, odborný garant ORL ambulancie ORL Zvolen.
Podporte dýchacie cesty aj imunitu vašich najmilších prírodnou cestou
Vyskúšajte šetrný a preverený produkt na prírodnej báze podporujúci dýchacie cesty detí. Sirup Sinulan forte junior obsahuje výťažky z kvetov lipy a verbeny. Je obohatený o extrakt z plodov bazy a tiež o vitamín C pre podporu imunitného systému. Výťažok z ibiša a lipy pomáha upokojiť ústa, hrdlo, hrtan a hlasivky v prípade dočasného chrapotu. Obsiahnutý biotín navyše napomáha udržiavať normálny stav slizníc. Je vhodný pre deti od 3 rokov. Deťom navyše zachutí vďaka jahodovej príchuti.
Viac na www.sinulan.sk