Ako nakupovať a neminúť veľa?
Aj vám sa stáva, že sa idete do obchodu „iba pozrieť“ a potom sa vám chce pri pohľade na výpis z účtu takmer plakať a konštatujete, že danú vec vlastne ani nepotrebujete?
Obchodníci poznajú stovky trikov, ktoré na nás dokonale fungujú. Stačí pohľad, zrodí sa v nás túžba danú vec mať a nakupujeme. Väčšinou ide o potraviny či veci, ktoré vlastne nepotrebujeme, alebo nepotrebujeme súrne. Ako sa tomuto vyhnúť?
1. Riaďte sa 30-dňovým pravidlom
Toto pravidlo uplatňujte najmä vtedy, ak sa chystáte kúpiť hodnotnejšiu vec. Napíšte si ju na papier a nechajte si 30 dní „na rozmyslenie“, či ju naozaj potrebujete. Veľakrát prídete na to, že to bol len ďalší rozmar alebo si zvolíte lacnejšiu alternatívu v primeranej kvalite.
2. Nepodceňujte nákupné zoznamy
Idete do supermarketu s tým, že pri pohľade na sortiment si spomeniete, čo všetko vám doma chýba? Nerobíte dobre, pretože vo vašom košíku skončí množstvo tovaru s označením akcia či zľava, bez ktorého by ste sa pokojne ešte nejaký čas zaobišli.
3. Akciové letáky nie sú len pre dôchodcov
Hoci väčšina z nás nemá čas detailne sledovať ponuku obchodných reťazcov, oplatí sa do nich predsa len nahliadnuť. Ušetriť môžete napríklad tak, že týždenný jedálny lístok zostavíte z potravín, ktoré sú dostupné za akciové či inak zvýhodnené ceny.
4. Nenakupujte vtedy, ak ste v strese
Máte za sebou náročný deň v práci? Potom je možné, že vojdete do najbližších potravín či lahôdok a vyberiete si potraviny, ktoré vám majú „obaliť nervy“ a zmierniť frustráciu. Samozrejme, s množstvom to preženiete, čo má dopad na peňaženku. A tiež zabúdate na to, že to problém nerieši. Práve naopak, budete frustrovaní ešte aj z toho, že ste jedli nezdravo. Ak ste v strese, obchody radšej obíďte.
5. Aj v „sekáčoch“ sa dajú nakúpiť kvalitné odevy
Máte stále averziu voči lacným a noseným odevom zo second handov? Skúste urobiť prvý krok a do nejakého vojsť. Napokon zistíte, že mnohé kúsky sú kvalitnejšie ako v bežných obchodoch a navyše máte k dispozícii originál.
6. Nemajte pri sebe zbytočne veľkú hotovosť
S týmto pravidlom je to jednoduché. Miniete iba to, čo máte v peňaženke. Hoci sú platobné karty veľmi populárne, ak sa bojíte zbytočného míňania, jednoducho nechajte kreditnú kartu doma na bezpečnom mieste.
7. Vyhnite sa nakupovaniu ako formy trávenia voľné času
Bohužiaľ, dnešná realita je taká, že voľné chvíle nám vypĺňa nakupovanie. Navštevovanie obchodných centier pre zábavu je však aj náporom na peňaženku. Preto je, nielen z tohto hľadiska, lepšie vybrať sa do prírody či na návštevu.
8. Predstavte si, čo bude, ak utratíte veľa peňazí
Čo sa stane, keď miniete peniaze, ktoré ste mali použiť na niečo iné a oveľa dôležitejšie? Možno sa budete musieť uskromniť napríklad v oblasti stravovania a, samozrejme, budete v strese, ako to vydržíte do výplaty.
-m-