Ako môžem pomôcť prírode aj v tejto ťažkej dobe
S príchodom novej dekády sa začalo otvorene hovoriť o ekologickej kríze a snahe zmierniť ekologickým katastrofám, ktoré nám tikajú pod nohami ako časovaná bomba. Pandémia však náhle pohltila všetku našu pozornosť a vo svete ekológie spôsobila dva paradoxné javy.
Keď svet na chvíľu zastal a emisie z dopravy sa výrazne znížili, vyčistil sa vzduch aj v mestách, ktoré kvôli smogu už roky nevideli slnko. Na druhej strane stúpla spotreba jednorazových pomôcok na ochranu zdravia, plastových obalov a konzumný spôsob života sa presunul z nákupných centier do internetových obchodov.
Balansujeme medzi chuťou udržať obývateľnú planétu pre naše deti a vlastnou pohodlnosťou spojenou s pocitom márnosti, že jeden človek nič nezmení. Nie je to však pravda. Ako hovorí obľúbené ekologické heslo - príroda nepotrebuje niekoľko ľudí, ktorí budú robiť všetko dokonale, ale mnohých ľudí, ktorí urobia aspoň malé kroky k zelenšiemu životu.
Myslieť na veci, ktoré vyhadzujete
Kam pôjdu? Aký to bude mať dopad na životné prostredie? Mnohí z nás počas pandémie trávia omnoho viac času doma a preto vznikla vlna interiérových zmien. Skôr, ako si domov nasťahujete nový nábytok, premýšľajte nad likvidáciou starého nábytku v súlade s ekologickými normami. Podobne postupujte aj pri vypratávaní veľkých elektrospotrebičov, okien či dverí.
Dôsledne triediť odpad
Mnoho materiálov, ktoré si prinášame do domácnosti, môže ešte aspoň raz poslúžiť. Preto by sme mali dôkladne triediť nielen sklo, plasty, kovy a nápojové kartóny, ale aj batérie, oblečenie, drobný elektroodpad a papier.
Nakupovať v obchode bez obalov
V zero waste obchode nakupujete potraviny či kozmetiku bez obalov. V čase pandémie, keď prebiehalo tzv. panické nakupovanie, aj v týchto obchodíkoch ste objavili múku a droždie na váhu. Tento zvyk by ste si mohli zachovať aj v čase, keď je vo všetkých obchodoch dostatok tovaru. Podporíte lokálnych výrobcov, získame potraviny vo vyššej kvalite a osobný prístup personálu.
Neplytvať jedlom
V rôznych krajinách tvorí odpad v podobe zvyškov jedla 40-60% celkového odpadu. Potraviny sa síce rozkladajú, ale ak tento proces neprebieha v komposte, tvoria pritom škodlivé plyny a toxické látky. Prestať s plytvaním jedla je pritom nielen ekologické, ale aj ekonomické. Vyhodili by ste do koša dvojeurovú mincu? Pretože presne to robíme, keď vyhadzujeme plesnivý jogurt, zhnitý banán alebo nedojedenú polievku z včerajšieho dňa. Stačí viac plánovať jedálniček a nakúpiť radšej menej.
Vzdelávať sa
Už to, že čítate tento článok, je skvelým znamením toho, že vám záleží na prírode a na životnom prostredí vašich blízkych. Môžete siahnuť po populárnych knihách, pozrieť si dokumentárny film alebo prečítať ekologický blog. Nebojte sa o informácie podeliť aj s inými ľuďmi. Ekológia je výborná téma na rozhovor a môžete sa vďaka tomu vzájomne inšpirovať.
Vytvoriť si pozitívny vzťah k veciam z druhej ruky
Čokoľvek nové sa vytvorí, nesie so sebou určitú uhlíkovú stopu. Veci nás zahlcujú a reklamy nám podsúvajú názor, že potrebujeme neustále zmeny. Našťastie v tom nie sme sami a je pravdepodobné, že tak, ako vy túžite po dlhej zelenej sukni, nejaká iná žienka by bola ochotná zaplatiť za žlté sako, ktoré máte vo svojej skrini. Ako deti rastú, môžete postupne predávať hračky, ktoré ich už nezaujímajú. Pred tým, ako si kúpite novú knihu, presurfujte online antikvariáty. Niekedy stačí spočítať všetko, za čo môžeme byť vďační a nedať priestor impulzívnym rozhodnutiam.