Ako kúriť počas zimy?
Zima sa nezadržateľne blíži. Pociťujeme to každé ráno, keď chodíme do práce – začíname vyťahovať rukavice, šály a zimné bundy. Vykurovacie obdobie trvá už nejaký ten týždeň. Viete ale, že väčšina domácnosti nekúri správne? Je jedno, či majú plynový kotol, peletové kachle alebo kotol na tuhé palivo, aj tak sa im nedarí vykúriť domácnosť správne. Ako teda kúriť počas zimných mesiacov?
Obrátený spôsob
Čoraz viac počuť o obrátenom spôsobe kúrenia. Je oveľa efektívnejší ako klasické kúrenie. Len pre ozrejmenie – pri klasickom kúrení (kúrení tuhým palivom) dávame do kotla najskôr papier, potom naštiepané tenké drievka a následne tuhé palivo. Obrátený spôsob funguje na takom princípe, že na dno kotla dáte najskôr tuhé palivo (čierne uhlie, brikety) a až na ne dáte drevo. Obrátený spôsob kúrenia vám vydrží podstatne dlhšie ako ten klasický dodnes často využívaný. Ak chcete vedieť viac informácii o takomto spôsobe kúrenia, zisťujte a informujte sa, či sa to oplatí. Mnohým sa ale takýto spôsob kúrenia osvedčil. Aj kebyže beháte po drevenej podlahe bosí, nebudete cítiť zimu. Obrátený spôsob rovnomerne vykúri celú domácnosť. A najmä – ušetrí vám palivo.
Vyvetrajte ešte predtým, ako zakúrite
Aby kúrenie nevyšlo navnivoč, ešte predtým ako zakúrite, vyvetrajte a skontrolujte ohrievač vody. Počas zimy vetrajte len nárazovo, pretože medzi interiérom a exteriérom sú výrazné teplotné rozdiely. Odporúča sa vetrať vždy skoro ráno, pretože práve vtedy ešte takmer nikto nekúri a nedymí.
Nekúrte v každej miestnosti
Domácnosť veľa neprekúrite jedine vtedy, ak zregulujete kúrenie, čiže povypínate niektoré radiátory. Samozrejme, že interiérové dvere medzi izbami môžete nechať pootvárané. Teplo sa tak dostane aj do tých častí domácnosti, kde nekúrite pravidelne. Špajzové priestory zaručene neprekurujte – držte ich uzavreté. Spálňu by ste nemali moc prekurovať už len z toho dôvodu, lebo si spôsobíte problémy s dýchaním a nebudete môcť zaspať. Veď komu by sa dalo spať pri minimálne 25ºC? Ideálna teplota v spálni je 18ºC.