Ako funguje elektrický stykač a kde sa používa?

Ako funguje elektrický stykač a kde sa používa?

Stykače sú kľúčovým prvkom v modernej elektroinštalácii. Umožňujú efektívne a bezpečné ovládanie výkonových obvodov s vysokými prúdmi. V kombinácii s prúdovými chráničmi poskytujú nielen účinnosť, ale aj bezpečnosť – chránia pred úrazmi elektrickým prúdom a poruchami v systéme.

Základný princíp fungovania

Zjednodušene môžeme povedať, že stýkač je elektricky ovládaný spínací mechanizmus, ktorý slúži na zapínanie/vypínanie elektrických obvodov. Dokáže prenášať vysoké prúdy a prerušiť kontakt, keď je aktivovaná jeho cievka – keď sa na cievku privedie napätie, vytvorí sa magnetické pole, ktoré pritiahne pohyblivý kontakt a spojí hlavné elektrické kontakty, čím uzavrie alebo otvorí elektrický obvod. Po tom, ako sa cievka odpojí od zdroja napätia, elektromagnetické pole prestane pôsobiť, jadro sa presunie späť do pôvodnej polohy a kontakty sa otvoria.

Elektrické stykače a ich uplatnenie

Elektrické stykače sa vďaka svojej všestrannosti používajú v širokom spektre aplikácií. Nižšie uvádzame niekoľko príkladov z praxe:

Vykurovacie a chladiace systémy, ako sú kompresory, ventilátory, klimatizačné jednotky a potrubné systémy, sa spoliehajú na stýkače pri regulácii činnosti ich motorov.

V oblasti osvetlenia sa často používajú na centrálne riadenie rozsiahlych osvetľovacích inštalácií v komerčných budovách a obchodných domoch. Umožňujú efektívne ovládať viacero svetelných okruhov naraz.

V solárnych energetických systémoch zohrávajú dôležitú úlohu pri riadení toku elektrickej energie a ovládaní rôznych komponentov. Používajú sa napríklad na odpojenie fotovoltaických panelov od solárnych invertorov a elektrickej siete, ako aj na prepínanie medzi batériovým úložiskom a solárnymi panelmi v systémoch s batériami.

Stykač vs. relé

Relé je určené na nízkoprúdové aplikácie (zvláda prúdy od miliampérov po niekoľko ampérov) a slúži hlavne na prepínanie riadiacich signálov, zosilnenie slabých signálov a izoláciu medzi riadiacim a zaťažovacím obvodom.

Stykač je naopak výkonový spínač, navrhnutý na ovládanie vysokých prúdov (zvládne prúdy v desiatkach až tisícoch ampérov) v silových obvodoch. Používa sa na spínanie ťažkých záťaží, ako sú elektromotory, priemyselné stroje či osvetľovacie systémy.

Pri použití stykačov a relé v elektrických obvodoch je dôležité zabezpečiť ochranu proti úrazu elektrickým prúdom a skratu. Na tento účel slúžia elektrické prúdové chrániče, ktoré monitorujú prúd v obvode a v prípade zistenia nebezpečného rozdielu (napr. pri poruche izolácie alebo kontakte človeka s vodičom) automaticky odpoja napájanie.

Zdroj foto: Freepik