Ako efektívne usporiadať malé priestory
Trápi vás nedostatok priestorov a zakopávate v byte o ostatných členov rodiny? Ani malé priestory nemusia byť nutne nočnou morou. Len ich treba ovplyvniť trochou fantázie a vynaliezavosti. Povieme vám pár vychytávok, s ktorými sa aj malý byt stane oázou.
- Rozdelenie na zóny
Najčastejším problémom, ktorému čelia obyvatelia malých bytov je nemožnosť mať od seba riadne oddelené zóny. V obydlí rozlišujeme zóny relaxačné, spacie a pracovné. Tie by nemali chýbať a zároveň sa ani vzájomne prekrývať. Odpočívanie pri pracovnom stole a naopak, pracovanie v posteli sa totiž neodporúča hneď z niekoľkých dôvodov. Tými hlavnými sú však znížená efektivita odvádzanej práce, nesústredenosť, zdravotné problémy a stres. Ľudia si však rozdelenie na zóny koľkokrát zle vyložia a pri nedostatku miestností nad touto organizáciou priestoru mávnu rukou. O počte miestností to však vôbec nie je. Stačí len usporiadať jednotlivé časti jednej miestnosti a dodržiavať ich. Pracovný stôl z očividných dôvodov narobí najviac úžitku pod oknom, posteľ je zase vhodnejšie umiestniť do tmavšej časti izby, pričom nohy postele by mali smerovať k dverám. Optické rozdelenie môže vyriešiť aj zvolenie iných odtieňov izbovej maľby. Do pracovnej časti voľte farby, ako je zelená alebo žltá, do časti spiacej naopak farby tlmenejšie, ako je šedá, tmavo modrá či fialová a do časti odpočinkovej sa hodia všetky svetlejšie, pastelové odtiene. Miestnosť tiež môžete rozdeliť pomocou dekoratívnych závesov.
- Úložný priestor
Nedostatok úložných priestorov je ďalším problémom, s ktorým sa v malých bytoch stretávame. Tu je už totiž potrebné využiť trochu predstavivosti a zároveň vhodne použiť každý meter štvorcový. Úložný priestor totiž nemusí byť len tam, kde sú skrine. Využiť sa dá napríklad priestor pod podlahou či nad flitrami. Tu je však potrebné byť trochu zručnejší a navyše vizionár. Pri rekonštrukcii malého bytu sa tieto úkony zvládnu lepšie, než keď ste už nasťahovaní. Aby ste však ochránili všetky svoje veci, ktoré budete v priestore nad dverami uchovávať, kúpte si pevné škatule, do ktorých môžete všetko naskladať, a nebude sa na to prášiť. Na Paketo.sk si navyše môžete objednať dizajnovú potlač a krabice tak môžu dopĺňať dekor interiéru. Nebojte sa využiť ani priestor pod posteľou či pod parapetou, kde môžete z pár lát urobiť drevenú otváraciu skrinku, ktorá nezaberie prakticky žiadny priestor, ale pritom skryje veci potrebné pre každodennú činnosť ako kanvu na polievanie kvetov, upratovacie prostriedky, apod.
- Výzdoba
Výzdoba interiéru je u malých bytov asi najdôležitejšia. Ak totiž zvolíte zle, celý priestor sa môže zvrhnúť do jedného veľkého gýču. Reč je najmä o farbách, ktoré by sa nemali navzájom prebíjať, zároveň je však nevhodné vyberať len jednu farbu. Svetlé a jednoliate odtiene síce miestnosť opticky zväčšia, ak ich však trochu skombinujete, vnesiete do miestnosti osobitý výraz. V pomere by teda mala prevládať farba svetlá, nebojte sa však na časti priestoru zvoliť tmavšie odtiene. Čo sa týka rôznych dekorácií, držte svoje vášne na uzde a vyvarujte sa rôznych porcelánových sošiek, bábik, trpaslíkov a ďalšieho haraburdia, ktoré akurát zbytočne zaberá priestor a sadá na ne prach. Kvetín voľte len pár exemplárov, ak sa chcete vyhnúť tomu, aby to u vás doma vyzeralo ako v skleníku.