Ako dopriať pokojný a nerušený spánok aj tým najmenším deťom?
V prvých mesiacoch života sa bábätko ešte len adaptuje na život mimo maternice a začína sa prispôsobovať zmenám, ktoré sa okolo neho dejú. S pomocou rodičov sa musí naučiť vyjadrovať svoje potreby a postupne si vytvárať správne návyky. Medzi tie najdôležitejšie patrí aj spánkový režim, ktorý sa u novorodencov a dojčiat najprv vyvíja a je potrebné ho za podpory rodičov optimálne vyladiť.
Prvé týždne až mesiace sú pre čerstvo narodené bábätko samy o sebe náročné. Musí sa pomaly adaptovať na nové prostredie, ktoré nahradilo dôverne známe a bezpečné prostredie maternice. Potreba spánku novorodeného bábätka je nepravidelná a v období tesne po narodení by ste ju mali rešpektovať a naladiť sa na to, čo nový prírastok do rodiny žiada. V takto ranom období ešte nemá zmysel snažiť sa dieťaťu nastaviť pevné pravidlá pre spánok. Bolo by to príliš stresujúce a dieťa na to ešte nie je vývojovo zrelé.
Vhodná doba nastáva zhruba po 4. mesiaci a ďalej. V tejto fáze života sa totiž spánok do veľkej miery pomaly stabilizuje sám a nie je potrebné tak zasahovať zo strany rodičov. Odborníci radia nenechať sa príliš zväzovať univerzálnymi poučkami o tom, koľko zdravé dieťa v tom ktorom veku spí a ako je spánok rozložený do denných a nočných hodín. Zostaňte maximálne citliví a vnímaví voči potrebám práve vášho bábätka a buďte mu pri vytváraní spánkových rituálov nápomocní s ohľadom na jeho potreby. Kým novorodenec prespí až 20 hodín a budí sa, len keď má hlad a je nespokojný, okolo 2. mesiaca začína dieťa oddeľovať nočný spánok od denného, pričom spanie počas dňa pozvoľna ubúda. Individuálne rozdiely sú však stále veľké. Pre predstavu, v priemere spia ročné deti približne 12-17 hodín denne.
Večerné rituály pred spaním
Ukladanie na spánok sa s postupujúcim vekom stáva jedným z najvýznamnejších rituálov. Ak sa denne približne rovnaká podvečerná hodina, opakujú rutinné činnosti, pomáha to navodeniu “ospalej” atmosféry a upokojenia. Práve pravidelne opakované rituály majú význam, lebo ich očakávanie pomáha deťom pripraviť sa na to, čo bude nasledovať. Učia sa tak organizovať si čas počas dňa a večer si zafixujú ako dobu, ktorá je určená príprave na nočný spánok. Medzi večerné upokojujúce, tzv. predspánkové rituály patrí napríklad kúpanie, stlmenie osvetlenia, kŕmenie, čítanie rozprávok, ticho pustená hudba a prezliekanie do pyžama. Tieto činnosti by sa mali diať v približne rovnakom čase, ideálne medzi 18.-20. hodinou. Teplota v miestnosti by mala byť pre nočné spanie o niečo nižšia ako vo dne, okolo 18 ° C. Teplote by malo zodpovedať aj oblečenie.
Uistite sa tiež, že z dosahu dieťaťa zmizli všetky potenciálne nebezpečné predmety. Plniť detskú postieľku množstvom hračiek tiež nie je ideálne, priestor pre spánok by mal byť vzdušný a voľný, aby sa bábätko necítilo zavalené. Postačí prítomnosť jednej či dvoch obľúbených hračiek, ktoré pomôžu navodiť pocit bezpečia.
Pokojnému zaspávaniu napomáhajú aj špeciálne hračky
“Každé dieťa si zaslúži pokojný nočný spánok. Dokonca ho priamo potrebuje pre svoj zdravý vývoj. Preto bola na základe konzultácií s poradným zborom pediatrov a odborníkov na výchovu vyvinutá špeciálna kolekcia hračiek pre pokojné zaspávanie Cloud b, “hovorí Marcel Pech, marketingový riaditeľ Pexi, distribútora týchto hračiek. “Plyšové hračky z kvalitného materiálu, ktoré svietia a prehrávajú ľubozvučné melódie, sú pohodovým spoločníkom pre bezpečný a nerušený spánok. Posledným prírastkom do kolekcie je chameleón Karlík, ktorý prehráva upokojujúcu jamajskú melódiu či zvuky dažďového pralesa, zatiaľ čo na stenu alebo strop izby premieta dúhové svetielka, “dopĺňa Pech.