Ako bojovať proti migréne?

 

Migréna je spoločník, ktorého si neželá nikto z nás. Odborníci sa snažia zistiť príčiny, ktoré migrénu spôsobujú. Napriek ich snahe sú príčiny migrény stále sčasti zahalené tajomstvom. Nepopierateľnými faktom je, že migrénu vyvoláva stres, niektoré potraviny, alkohol. Môže byť spojená so zlým počasím alebo prudkým svetlom. Iní dávajú migrénu do spojitosti s vnútornými poruchami, najčastejšie s funkciami mozgu.
 
Poznáte hlavné preventívne prostriedky migrény?
 
Pri riešení problému s názvom migréna je najdôležitejšie migréne predchádzať. Existuje mnoho spôsobov prevencie, pričom medzi najoverenejšie sa zaraďujú:
  • Potraviny bohaté na vitamíny skupiny B a magnézium
Z vitamínov skupiny B je najdôležitejší vitamín B2. Je dokázané, že 400 mg tohto vitamínu znižuje počet migrén takmer o polovicu. Podmienkou je, aby riboflavín bol pravidelný dopĺňaný, ideálne aj s ostatnými vitamínmi skupiny B, preto jedzte veľa chudého hovädzieho mäsa, brokolice, špenátu, celozrnných produktov a vajíčok.
Za uvoľnenie nervov a svalov v celom tele je zodpovedný horčík. Preto je nedostatok magnézia považovaný za jeden z faktorov, ktorý migrénu spôsobuje. Zásoby horčíka doplníte pravidelnou konzumáciou ľanových, slnečnicových a sezamových semienok. Nachádza sa aj v špenáte či sóji.
  • Koenzým Q10 a nenasýtené mastné kyseliny
Za ďalšieho bojovníka proti migréne sa považuje koenzým Q10, ktorý prospieva krvnému obehu. Koenzým Q10 možno dopĺňať formou výživových doplnkov, ale nachádza sa aj v rybách a celozrnných produktoch.
Dostávame sa k zdravým tukom, kde sú jednými z hlavných predstaviteľov omega-3 nenasýtených mastných kysellín. Podieľajú sa na ochrane buniek v mozgu a znižujú bolesť. Nachádzajú sa v zdravých za studena lisovaných olejoch.
  • Šport, šport a ešte raz šport
Ako sme uviedli vyššie, jednou z hlavných príčin vzniku migrény je stres. Cvičenie eliminuje negatívne následky stresu, čo zasa ovplyvňuje intenzitu vyskytujúcich sa migrén.
 
MIMI
Obrázok: freedigitalphotos.net, nuttakit