Akné – príčiny a účinná liečba

Akné dokáže poriadne potrápiť nielen zástupkyne nežného pohlavia, ale aj chlapcov a chlapov. Aké sú príčiny akné a akým spôsobom získať zdravú a žiarivú pokožku? Poradíme vám. Čítajte ďalej.

Občasný pupienok sa dá ľahko zakryť. Ak používate krycie krémy a mejkapy na akné, základom by mala byť voda, nie tuk.
Ak už akné prepukne, aj domáca liečba môže priniesť viditeľné výsledky.

Aké sú príčiny vzniku akné?

Akné nie je výsledkom pôsobenia iba jedného faktora, ale súhry viacerých okolností. Keď sa mazové žliazky pôsobením mužských hormónov po začatí puberty aktivujú (u chlapcov aj dievčat), mazu začne byť prebytok. V istých prípadoch bunky, ktoré sú blízko k povrchu pokožky, upchajú póry, cez ktoré maz premasťuje pokožku a začne sa hromadiť. Maz stimuluje množenie baktérií, ktoré bežne žijú na pokožke človeka. Zvyčajne nespôsobujú žiaden problém, ale za týchto okolností ľahko spôsobia zápal tkanív okolo upchatého póru. 

  •     Dedičnosť: Okrem veľmi ťažkých stavov akné má väčšina mladých ľudí problémy s pokožkou tak, ako mali ich rodičia. Takmer každý človek sa počas svojho života stretne s akné.
  •     Jedlo: Všade vo svete nabádajú rodičia svojich adolescentných potomkov, aby nejedli príliš veľa pizze, vyprážaných hranolčekov a podobných mastných jedál. Tieto jedlá nie sú zdravé, avšak nespôsobujú akné. Štúdie ukázali, že akné môže spustiť prebytok mliečnych výrobkov a jedlá s vysokým glykemickým indexom.
  •     Pot: Pot sám nespôsobuje akné. Po cvičení sa však množstvo baktérií na pokožke zvyšuje. Tieto kolonizujú premastené póry, takže je vhodné dať si sprchu. Na druhej strane, prílišné čistenie vysuší a podráždi pokožku.
  •     Hormóny: Veľa žien má skúsenosť s cyklickým výskytom akné. Niektoré hormonálne antikoncepcie pomáhajú zlepšiť stav akné, ale niektoré ho môžu zhoršiť. O tejto otázke je vhodné poradiť sa s lekárom.
  •     Kozmetika: Väčšina kozmetiky a prostriedkov na starostlivosť o pleť neupcháva póry (nie sú komedogenické). Z množstva výrobkov na trhu sú lepšou voľbou tie, ktorých základom je voda (anglicky „water-based“ alebo „oil free“ a „not comedogenic“).

Základné spôsoby liečby akné

Pri liečení akné platí niekoľko jednoduchých pravidiel. Znižovať množstvo mazu, ktoré produkujú mazové žliazky a likvidovať baktérie, ktoré spôsobujú zápal. Väčšina ľudí sa na začiatku rozhodne pre domácu liečbu. Najlepšie prípravky v sebe kombinujú niekoľko spôsobov boja proti akné: znižujú produkciu mazu, obmedzia výskyt baktérií, zlepšujú výmenu buniek pokožky, pomáhajú uvoľniť upchaté póry. Aké sú možnosti?

Pri opakovaných kožných problémoch sú veľmi efektívne wellness pobyty zamerané na liečbu kožných ochorení rôzneho typu. Medzi najznámejšie patria piešťanské kúpele Unikátny prírodný prameň s termálnou minerálnou vodou, ktorá vyviera z hĺbky viac než 2 000 metrov, je používaný pri procedúrach ktoré pomáhajú pacientom pri rôznych onemocneniach.

Jemné umývanie mydlom

Umývajte si pleť jemne mydlom a vodou dvakrát denne. Tvorbu akné oddialite, ale tento spôsob už nepomáha, keď sa pupenčeky už objavili.

Čistenie na to určenými prípravkami

Bez lekárskeho predpisu sú dostupné rôzne špeciálne čistiace vody, séra a toniká proti akné. Často obsahujú benzoyl peroxid, kyselinu glykolovú, kyselinu salicylovú alebo zlúčeniny síry. Všetky tieto látky proti účinkujú proti akné a stojí za to ich vyskúšať.

Síra, sírovodík v termálnej vode, liečivé bahno

Zlúčeniny síry bývajú častou súčasťou prípravkov proti akné. Vysušujú maz, ktorého prebytok vyvolá upchatie póru a následný zápal. Okrem síry v krémoch a tonikách sa na liečbu akné úspešne používa aj termálna voda s obsahom síry. Dobré výsledky dosiahnete aj použitím liečivého bahna.

Pri kožných ochoreniach sa odporúča navštíviť liečebné kúpele ktoré ponúkajú tvárové a telové procedúry s použitím rôznych aktívnych prírodných látok medzi ktoré patrí siričité bahno.

Retinolové prípravky

Retinol zabraňuje formovaniu pupencov. Ovplyvňuje urýchľuje výmenu a rast buniek pokožky a tým uvoľňuje póry. Po použití môže akné môže chvíľu vyzerať horšie, pretože retinol urýchli zápaly, ktoré sa len začali objavovať pod vašou pokožkou. Je potrebné ho používať 8 až 12 týždňov, aby ste videli výsledky.

Čajovníkový olej

Tea tree olej má dezinfekčné aj protizápalové účinky. Sú popísané viaceré úspešné prípady liečenia miernej formy akné. Je však potrebné ho používať opatrne, pretože môže spôsobiť podráždenie pokožky a alergické reakcie.
Prípravky rastlinné, organické alebo prírodné
Existuje množstvo rastlinných, organických a prírodných prostriedkov na boj proti akné. Ich účinky spočívajú najmä v presušovaní pokožky, keďže jednou zo zložiek týchto prípravkov býva alkohol. Ak chcete vyskúšať tieto prírodné alternatívy, dajte si na začiatku liečby pozor na možnú alergickú reakciu. Za vyskúšanie určite stojí napríklad aloe vera.

Kedy navštíviť s akné lekára?

Liečite akné domácou liečbou viac ako tri mesiace a stále nie je vidno zlepšenie? Ak sa akné nezlepšuje, prípadne sa zápaly presúvajú hlbšie pod kožu a formujú sa do bolestivých zdurenín, je čas navštíviť dermatológa, ktorý nasadí do boja proti akné silnejšie zbrane – lieky na predpis, zvyčajne antibiotiká, retinoidy (deriváty vitamínu A) alebo navrhne hormonálnu liečbu.