Aké sú výhody a nevýhody domáceho cvičenia?

Pravidelným pohybom sa udržujeme vo forme a zlepšujeme svoje fyzické i psychické zdravie. Pre dosiahnutie cieľov je však dôležité nájsť si aktivitu, ktorá vás bude baviť. Ak sa v posilňovni cítite nepríjemne, zacvičte si pohodlne doma.

Ak vás pri tréningu znervózňujú pohľady iných, nenúťte sa do cvičenia nasilu. Pohyb vám má prinášať radosť a nie zbytočný stres. Hoci je cvičenie doma iné ako v posilňovni, vášmu telu prospieva rovnako. Aké sú teda výhody a nevýhody domáceho cvičenia?

Výhody cvičenia doma

  • Súkromie

Najväčšou výhodou je určite väčšie súkromie. Pri cvičení doma sa nemusíte obávať, že na vás niekto pozerá alebo si niečo hovorí. Jedinými divákmi pri tréningu môžu byť členovia rodiny alebo domáci miláčik. A tí nebudú riešiť, ako cvičíte alebo čo máte na sebe.

Doma nemusíte čakať ani na to, či sa niektorá z posilňovacích veží uvoľní alebo sa deliť o náradie. Sprchu máte ihneď k dispozícii a odpadá aj nepríjemné prezliekanie v šatni.

  • Šetrenie peňazí

Cvičením doma môžete aj ušetriť. To platí najmä vtedy, ak ste si do fitka kupovali každý mesiac permanentku, no boli ste tam len párkrát. Do domáceho tréningu nemusíte investovať vôbec nič, ak vám vyhovuje posilňovať len s vlastnou váhou.


Zdroj: unsplash.com

A aj keby ste si kúpili pár činiek či kettlebell, väčšinou to stále vyjde lacnejšie ako nevyužité a prepadnuté vstupy v posilňovni.

  • Šetrenie času

Mnoho ľudí sa sťažuje, že na pravidelný pohyb nemajú čas. Pri domácom cvičení však táto výhovorka stráca význam. Keďže sa nemusíte riadiť podľa žiadnych otváracích hodín, zacvičiť si môžete kedykoľvek, keď budete mať voľnú chvíľku.

Tréningom v pohodlí domova ušetríte aj čas, ktorý by ste strávili cestou do a z posilňovne.

  • Väčšie možnosti

V mnohých fitnescentrách si dobre zacvičíte, len ak preferujete silový tréning alebo klasické kardio. Nie vo všetkých prevádzkach je priestor na cvičenie s vlastnou váhou. Doma však tento problém riešiť nemusíte.
Môžete si zacvičiť to, na čo máte chuť. Vďaka rôznym online či youtube tréningom máte na výber z hromady možností.

Nevýhody cvičenia doma

  • Nízka motivácia

Najväčším úskalím cvičenia doma je slabá motivácia. Niekedy býva ťažké dostať sa k tréningu, keď je toľko iných vecí, ktoré môžete robiť. Často potom dostane prednosť pred pohybom upratovanie alebo iná aktivita.


Zdroj: unsplash.com

Keď však cvičíte v posilňovni, motivujú vás ľudia naokolo. A keď ste už na mieste, nemáte ani veľa ďalších možností, čo okrem tréningu robiť.

  • Nedostatok náradia

Ďalším problémom býva nedostatok náradia. Ak ste si kúpili vlastné činky alebo kettlebell, pri pravidelnom cvičení si po čase budete musieť zaobstarať ďalšie s väčšou váhou. To sa môže nepríjemne podpísať na vašich financiách a aj odhodlaní.

  • Zlé prevedenie cvikov

Táto nepríjemnosť sa netýka len cvičenia doma. Aj vo fitku môžete trénovať nesprávne. Stáva sa to najmä vtedy, keď toho o cvičení veľa neviete a trénujete bez dohľadu skúseného trénera. Pri domácom posilňovaní sa však tento problém môže objaviť častejšie, hlavne ak využívate rôzne online tutoriály.

Nezaškodí preto poradiť sa pred vytvorením cvičiacej rutiny s profesionálnym trénerom alebo fyzioterapeutom. Tí posúdia vaše pohybové schopnosti, ukážu správne prevedenie cvikov a nastavia tréning tak, aby ste si neuškodili.