Aké kritériá zvážiť pri výbere projektu rodinného domu?

Keď otvoríte ktorýkoľvek katalóg s projektami rodinných domov, vyskočia na vás pútavé a farebné obrázky vysnívaných bývaní. Ak sa ale necháte zklákať len dizajnom, môžete skončiť s peknou žltou fasádou, no aj s rozložením izieb, ktoré vám vôbec nesadne. Pri výbere preto zabudnite na emócie a zvážte hlavne nasledujúce kritériá.

1. Veľkosť a sklon pozemku

Jedným z rozhodujúcich kritérií je pozemok. Do úvahy treba zobrať najmä jeho veľkosť. Ak ste kúpili menšiu parcelu, zrejme ju nebudete chcieť celú „zapratať“. Radšej si zvolíte poschodový dom a necháte si trochu miesta na záhradu.

Do poschodovej stavby sa tiež oplatí investovať, ak by ste chceli dvojgeneračný dom alebo podkrovie a pivničné priestory.

Svoju úlohu zohráva aj typ a sklon pozemku. Dôležité je, aby sa na ňom dal dom postaviť bez premrštených nákladov na upravovanie terénu pre zle vybraný projekt.

2. Finačné možnosti

Pri stavbe domu môžete „vyskakovať“ len do výšky svojho bankového účtu a hypotéky. Nepozerajte sa ale len na ceny projektov. Stavte na tvrdenie, že nie ste takí bohatí, aby ste si mohli dovoliť lacné (a potenciálne nekvalitné) veci. Výber iba podľa ceny sa vám môže vypomstiť v budúcnosti, keď sa vám už po dvoch rokoch začne dom rozpadávať.

Snažte sa ale prerátať si náklady do čo najväčších detailov a neplánujte ich nadoraz, nechajte si rezervu. Myslite aj do budúcnosti. S lacným kúrením síce ušetríte teraz, no to nízkoenergetické sa vám viac oplatí z dlhodobého hľadiska.

3. Vzhľad a tvar domu

Na výzore predsa aspoň trochu záleží. Položte si otázku, či zapadne do prostredia, kde bude stáť. Či vám nebude vadiť, že v rade ultra moderných bungalovov vyzerá vaša rustikálna vilka ako turistická atrakcia.

Farba a fasády nie je až taká dôležitá. Pozornosť venujte tomu, čo sa časom zmeniť nedá, napríklad streche či tvaru samotného domu. Od neho bude závisieť aj miera súkromia, ktorú poskytne. Ak ho chcete viac, stavte na pôdorys do U alebo L.

Súkromie ovplyvnia aj okná. Veľké presklené plochy do ulice asi nechcete. Takisto ani také, cez ktoré budú mať susedia výhľad ako na televízor.

Skrátka, vyberte si projekt, ktorý v tomto čo najviac zodpovedá vašim predstavám. Áno, aj typové projekty rodinných domov sa dajú upravovať, no ak ho pretvoríte na úplne iný dom, náklady vyletia.

Zdroj: Pexels – Farbu domu zmeníte ľahko, s tvarom strechy to bude zložitejšie

4. Dispozícia a počet izieb

Aj dispozícia by mala vyhovovať vašim potrebám, a nielen tým súčasným. Myslite na to, koľko ľudí bude v dome bývať, a aké majú nároky. Či potrebuje každý vlastnú izbu a nebodaj k tomu i vlastnú kúpeľnu.

Plánujete mať o pár rokov dieťa? Čo tak vybrať projekt rodinného domu s izbou navyše, ktorá môže zatiaľ slúžiť ako pracovňa alebo sklad. Ak bude väčšia, časom sa z nej v prípade potreby môžu stať dve.

Chcete mať veľký spoločný priestor, do ktorého zasadíte kuchyňu, jedáleň i obývačku alebo potrebujete výpary z varenia oddeliť aspoň jednými dverami?

Neostaňte len pri plánovaní základných izieb, domyslite aj tie doplnkové. Aby vám nechýbal úložný priestor v podobe skladu, šatníka či špajze. Možno potrebujete garáž alebo chcete tráviť letné večery na terase.

Ideálny projekt rodinného domu by mal zohľadniť aj vaše potreby toho, ako budú izby navzájom prepojené.