Aká je šanca nájsť si lásku?

Neexistuje téma, ktorá by priťahovala viac pozornosti, času a túžby, ako láska.
Láska je zdrojom inšpirácie nespočetných obrazov, vojen, básní a hudobných skladieb. Presne tak isto ako sa poézia, umenie a hudba snažia povedať o láske to, čo je ťažké vyjadriť slovami, robí to aj matematika. Samozrejme, matematika nám nemôže vysvetliť emocionálnu povahu lásky – emócie sa vôbec nesprávajú usporiadane, racionálne a predvídavo.

V knihe Matematika lásky nás Hannah Fry pozýva na fascinujúcu cestu po vzorcoch, ktoré definujú náš život, a púšťa sa do súboja s najčastejšími a najzložitejšími otázkami, ktoré s láskou súvisia:

  • Aká je šanca nájsť si lásku?
  • Ako presne fungujú online zoznamky?
  • Kedy by sme sa mali usadiť?
  • Ako sa vyhnúť rozvodu?
  • Kedy je správny čas na kompromis?
  • Môže nám teória hier pomôcť rozhodnúť sa, či sa po prvom rande ozvať?


Všetci hľadáme toho pravého. A presne v tomto bode prichádza na scénu matematička Hannah Fry, ktorá vychádza z tézy, že láska je presne tak ako väčšina nášho života plná rôznych vzorcov.
Či už ide o počet sexuálnych partnerov alebo o to, komu napíšeme na internetovej zoznamke, tieto vzorce  nám život obracajú hore nohami ako láska samotná. Ale všetky sa dajú matematicky odhaliť. Presne o tom píše v novinke Matematika lásky.

Hannah Fry sa s humorom a zároveň aj s vážnosťou, ktorá téme hľadania životného partnera prináleží, zamýšľa nad tým, ako nám môže matematika pomôcť pri problémoch s láskou.

Pomocou jedinečnej knižky Matematika lásky pochopíte ako funguje hľadanie partnera, chémia príťažlivosti, náhoda a pravdepodobnosť, koľko partnerov musíte spoznať, kým nájdete toho pravého, ako si ho potom udržať a následne aj to, ako pripraviť svadbu snov bez zbytočných vrások.



Matematika lásky je ďalšia zo série
TED knihy: malé knihy, veľké myšlienky