Aj takýto priebeh môže mať stavba záhradného domčeka

Sezóna pomaly, ale isto klope na dvere a vašej záhrade ešte stále niečo chýba. Nemáte na nej dostatok krytého úložného priestoru a zároveň nie ste domáci majstri, aby ste si záhradný domček postavili sami. Čo by ste však povedali na riešenie, ktoré zvládne už za pár hodín zrealizovať aj ten najväčší technický antitalent? Poradíme, ako na to!

Takmer v každej slovenskej rodine sa nájde aspoň jeden technicky zdatnejší člen, ktorý by sa odhodlal na svojpomocnú stavbu záhradného domčeka, no problém je čas, energia a v neposlednom rade i peniaze, ktoré si takýto vlastný projekt vyžaduje.

Domček si navrhnem a postavím sám = zbytočné riziko
Ruku na srdce. Ak sa rozhodnete pre klasický murovaný či drevený záhradný domček, určite mu venujete každú voľnú chvíľu. S istotou vieme, že dokončenie takejto stavby môže trvať týždne, respektíve i mesiace. Otázne je, či by ste to vôbec stihli za jednu sezónu, nehovoriac o tom, že náklady pri svojpomocnej práci nie sú fixne dané, a tak pôvodný rozpočtový plán môže zakrátko vyrásť aj na dvojnásobnú sumu.

Ušetrený čas i peniaze 
Stavebníci nad takýmto riešením len neveriacky krútia hlavou. Ak nie ste vyučený stavbár, mohla by vás nekvalitná stavba vlastnoručného záhradného domčeka vyjsť až príliš draho. V prípade zlého prevedenia totiž môžete zabudnúť na reklamáciu a jediný, na koho sa potom môžete hnevať, ste vy sami. „V súčasnej dobe, keď sú už aj na slovenskom trhu efektívne a dostupné riešenia, by som ani tomu najzanietenejšiemu domácemu majstrovi neodporúčal svojpomocnú stavbu záhradného domčeka z tehál, kvádrov či dreva. Je to zbytočne veľké riziko. Ak však ide o pocit, že si človek postavil domček sám, stačí, ak si objedná modul záhradného domčeka na mieru, ktorý potom v priebehu jedného popoludnia hravo poskladá do finálnej podoby,“ odporúča montážnik Tomáš Steinhubl zo spoločnosti Gardeon.

Navrhni, objednaj, poskladaj
Keď sa už podujmete na stavbu záhradného domčeka, určite rátate s tým, že vám bude slúžiť nie roky, ale ideálne desaťročia. Zároveň chcete mať s jeho stavbou len minimum starostí a upokojujúce je aj to, ak vopred viete, koľko vás tento exteriérový doplnok bude stáť. Našťastie, na trhu sa objavilo riešenie, ktoré je unikátne z každého ohľadu. Svoj vysnívaný záhradný domček si totiž na mieru navrhnete a následne objednáte cez internet. Už pri objednávke sa dozviete fixnú cenu, ktorú za domček zaplatíte. Táto suma je nemenná, a teda so žiadnymi výdavkami navyše už rátať nemusíte! „Pri montovanom záhradnom domčeku dostanete stenové diely už s hotovou omietkou spolu so všetkými komponentmi a podrobným montážnym návodom (podľa ktorého si postavíte domček svojpomocne). Všetky otvory na domčeku sú predpripravené a spojovací a kotviaci materiál je jeho súčasťou. Takéto montovanie záhradného domčeka je veľmi jednoduché, za niekoľko hodín ho dokáže postaviť úplne každý. Klasický murovaný záhradný domček by ste stavali niekoľko dní či týždňov. Na montovaných domčekoch netreba robiť žiadne povrchové úpravy, ktoré bývajú náročné na čas a zručnosť. Montáž je jednoduchá bez ohľadu na projekt či typ domčeka - zateplený alebo nezateplený, s prístreškom alebo bez prístrešku, princíp ostáva vždy rovnaký,“ dodáva montážnik Tomáš Steinhubl z Gardeon.

Kvalita a dizajn idú ruka v ruke
Ak by ste si kládli otázku, čo to už len bude za domček, keď si ho máte objednať cez internet, vedzte, že prevedením a kvalitou v súčasnosti na našom trhu nemá konkurenciu. Montovaný záhradný domček je z masívnej oceľovej konštrukcie, ktorá je odolná voči poveternostným podmienkam. Keďže jeho vonkajší plášť tvoria steny, s dizajnom omietky je na nerozoznanie od murovaných a ani po rokoch si nevyžaduje natieranie. Je úplne bezúdržbový. „Profilové oceľové steny zabezpečujú príjemný moderný vzhľad. Každý takto na mieru vyrobený záhradný domček je elegantne prepracovaný do najmenšieho detailu,“ uzatvára montážnik.


Čo potrebujete na stavbu montovaného záhradného domčeka?

    • Vytvrdnutý rovný podklad z betónu
    • Akumulátorový skrutkovač (tzv. doťahovačku), ktorý využijete na pevné dotiahnutie všetkých skrutiek
    • Súpravu gola kľúčov
    • Príklepovú vŕtačku a vrták - na ukotvenie domčeka sa používajú 10 cm dlhé natĺkacie skrutky (nepoužívame chemické kotvy), na ktoré je potrebné vyvŕtať do podkladu otvory
    • Meter a uhlomer na premeranie uhlopriečok a overenie pravých uhlov medzi stenami domčeka
    • A základ všetkého – dobrú náladu!