Aj sušené slivky pomôžu spestriť jedálny lístok
Chcete si pochutnať na niečom chutnom a zdravom? Dobrou voľbou v tomto čase je i sušené ovocie. Práve v zimnom období je vhodnou náhradou čerstvého. Sušenie ovocia je jeden zo spôsobov, ako v ovocí zachovať čo najviac živín. Sušením ovocných plodov zabezpečíte to, že si môžete na svojom obľúbenom ovocí pochutnať i v období, keď práve nie je jeho sezóna.
Slivky sú zdravé
Slivky v našich končinách patria medzi bežné ovocné stromy, ktoré poskytujú veľké množstvo šťavnatých plodov. Slivky sú bohaté na živiny, zastúpené sú hlavne vitamíny skupiny B. Obsah týchto vitamínov napomáha udržiavať zdravé srdce i dobrú pamäť. A tiež pomáha v starostlivosti o zdravé a krásne vlasy, pokožku či nechty.
Okrem vitamínu B obsahujú slivky aj ďalšie prospešné vitamíny: A a E. Vitamín A je nevyhnutný pre zdravé oči. Vitamín E chráni pred niektorými druhmi rakoviny. Slivky vďaka nemu pomáhajú chrániť človeka pred mŕtvicou, infarktom a znižujú cholesterol v krvi.
Značný význam pre zdravie majú minerálne látky, ktoré sú v slivkách tiež obsiahnuté: vápnik, horčík, draslík, fosfor a iné. Slivkové plody obsahujú aj veľké množstvo vlákniny, čo je prospešné pre kosti a črevá. Zbavujú organizmus toxických látok a kyseliny močovej, čo je veľmi dôležité pri liečení ľadvinových a pečeňových problémov, dny a reumatizmu. Sušené slivky obsahujú dokonca väčší obsah vlákniny a železa než čerstvé. Najlepšie sušené slivky môžete nájsť v Světe plodů.
Na čo si dávať pozor pri kúpe sušených sliviek?
Dôležité upozornenie, ktoré by ste mali nájsť na každom kupovanom balíčku akéhokoľvek sušeného ovocia (nielen sliviek) je, že pred konzumovaním je treba ovocie riadne umyť pod tečúcou vodou! Dôvodom je látka (oxid siričitý), ktorá sa pri priemyselnom sušení používa na predĺženie doby trvanlivosti. Môžete sa stretnúť aj s označením E220. U citlivých ľudí môže vo väčšom množstve vyvolať zvracanie, bolesti hlavy, u astmatikov dokonca i záchvat.
Sušené slivky sú perfektným pomocníkom pri diéte!
Vďaka tomu, že slivky účinne prečisťujú organizmus, ich lekári dodnes predpisujú ako prírodné preháňadlo. Pri problémoch so zápchou sú vhodných pokrmom. Pripraviť si môžete aj tento osvedčený recept: večer, pred spánkom zalejte niekoľko sušených sliviek vodou. Ráno nalačno zjedzte slivky a vypite vylúhovanú vodu. Do niekoľkých hodín sa dostaví účinok.
Rozdiel medzi sušenými a kandizovanými slivkami
Nemýľte si kandizované a sušené slivky. Do kandizovaných sa pridáva veľké množstvo cukru, čím z nich vznikne doslova „kalorická bomba“. Preto by ste sa mali kandizovanému ovociu vyhnúť. Namiesto toho radšej uprednostnite sušené slivky s vlašskými orechmi, ktoré skvelo chutia.
Sušené slivky majú obrovské využitie v kuchyni pri príprave chutných pokrmov či dezertov. Pridávajú sa do fazuľovej polievky, plnia sa nimi mäsové rolády, robia sa z nich vynikajúce marmelády a kysnuté koláče. Môžete si ich jednoducho pribaliť i na desiatu: dodajú vám energiu i zlepšia náladu.
Obrázok: www.freedigitalphotos.net, Praisaeng