Agatha Christie a jej Smrť pani McGintyovej v novom vydaní
Román Smrť pani McGintyovej z roku 1952 vychádza v novom vydaní. Zaujme rafinovane skonštruovaným príbehom s množstvom podozrivých, napínavým do samého konca. Poirotovým povestným malým sivým bunkám tentoraz prichádza na pomoc svojrázna autorka detektívok Ariadne Oliverová so svojou ženskou intuíciou.
Tichou dedinkou Broadhinny na malebnom anglickom vidieku otrasie surová vražda: starú upratovačku McGintyovú ktosi zniesol zo sveta silným úderom do tyla. Podozrenie ihneď padne na jej podnájomníka Jamesa Bentleyho, čudáckeho mladého muža bez prostriedkov.
Súd Bentleyho uzná vinným, no inšpektor Spence má napriek tomu veľké pochybnosti o jeho vine, a tak sa s prosbou o pomoc obráti na svojho starého priateľa, súkromného detektíva Hercula Poirota na dôchodku.
„Ak pani McGintyovú nezabil James Bentley, musel to urobiť niekto iný. Sama si neodsekla kus hlavy. Možno objavíte čosi, čo mi uniklo....“
Len čo sa Poirot oboznámi s prípadom, rozhodne sa stoj čo stoj zabrániť poprave nevinného človeka a vypátrať skutočného vraha. Netuší však, že tým sa aj jeho život ocitol vo vážnom ohrození...
Smrť pani McGintyovej je typická poirotovka, ktorú si s chuťou prečítate opäť aj po rokoch. A musíte žasnúť nad fantáziou a logikou Agathy Christie, ktorá nechá Poirota využiť všetky svoje sivé mozgové bunky a to takým štýlom, že vás to jednoducho baví, užívate si to a vychutnávate.
Kniha sa dočkala viacerých filmových a televíznych spracovaní, najnovšie z roku 2015 vo francúzskej produkcii. V roku 2008 prirodzene vznikol diel so slávnym Davidom Suchetom.
„Ide o prípad McGintyová. Možno ste o ňom čítali v novinách.“
Poirot pokrútil hlavou. „Iba zbežne. Pani McGintyová, stará žena v obchode či v dome. Je mŕtva. Ako zomrela?“
„Vrah ju udrel do tyla ťažkým ostrým predmetom. Prehľadal jej izbu a zobral všetky úspory, spolu asi tridsať libier. Žila v malom domčeku sama, ale mala podnájomníka, istého Bentleyho. Jamesa Bentleyho.“
„Aha, áno, Bentley.“
„Nenašli sa žiadne stopy po vlámaní. Nikto sa nepokúsil vypáčiť dvere ani okná. Bentley bol prakticky na mizine, prišiel o prácu a dlžil domácej nájomné za dva mesiace. Peniaze sa našli ukryté pod kameňom blízko domčeka. Bentley mal na rukáve saka krv a vlasy, ktoré patrili obeti. Podľa jeho prvej výpovede sa k mŕtvej ani nepriblížil, to znamená, že krv a vlasy sa na jeho rukáv nedostali náhodou.“
Milan Buno, knižný publicista