Agama bradatá: Nenápadný drak v teráriu

Agama bradatá je jedným z najobľúbenejších plazov medzi teraristami. Tento zapamätateľný, nenáročný tvor pripomínajúci draka je známy svojou priateľskou povahou a zvedavosťou. Mnoho chovateľov si pochvaľuje, že sa rýchlo naučí rozpoznávať svojho majiteľa a dokonca mu utekať v ústrety.

Rozkošný spoločník

Na prvý pohľad zaujme svojimi ostňami a charakteristickou „bradou“ v podobe pichľavých šupín na krku, ktoré dokáže nafúknuť na odstrašenie predátora. Jej farba je väčšinou béžová, no existujú aj variácie od žltej po tehlovo červenú. Fascinujúca agama pochádza z vnútrozemia Austrálie, kde obýva stepi, polopúšte a riedke lesy. V dospelosti môže dorásť až do dĺžky 60 cm a dosiahnuť hmotnosť do 500 g. „Agamy sú spoločenské zvieratá, a ak im poskytnete dostatočnú starostlivosť a pozornosť, stanú sa vernými spoločníkmi. Sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú zvieratko s jedinečným vzhľadom a priateľskou povahou. Hoci ide o plaza, má schopnosť si do istej miery vytvoriť vzťah s človekom, čo je v teraristike výnimočné. Pred kúpou agamy je však potrebné zvážiť priestorové možnosti, pretože vyžaduje veľké terárium a dostatok podnetov, aby bola aktívna a spokojná,“ hovorí Robert Schemmer zo Super zoo. Agama bradatá je teda skvelou voľbou pre rodiny s deťmi, ktoré dokážu tolerovať svetlo a príležitostné nočné dobrodružstvá svojho plazieho kamaráta. Ak jej poskytnete všetko, čo potrebuje, odmení vás svojou prítomnosťou a dlhovekosťou.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Unikátny plaz                                                                                    

Exotický miláčik má rad ostňov, ktoré ho majú chrániť pred predátormi. Je však zaujímavé, že chovatelia vyšľachtili aj varianty bez nich. Všeobecne ide o tvora s prekvapivými špecifikami. V prípade ohrozenia sa farba jeho krku zmení na čiernu. Zaujímavým znakom je tiež tretie oko na temene hlavy, ktoré agame umožňuje vnímať svetlo a tieň – schopnosť, ktorá jej v prírode pomáha odhaliť nebezpečné vtáky letiace nad ňou. A má tiež špecifický apetít. „Mladé agamy treba kŕmiť denne, zatiaľ čo dospelé jedince postačí kŕmiť 3 – 4 razy týždenne. Základ ich jedálnička tvoria cvrčky, šváby, sarančatá, ale aj rastlinná strava ako sú listy púpavy, kel či ovocie. Dôležitým prvkom v strave sú minerály a vitamíny, najmä vápnik, ktorý podporuje zdravý rast a vývoj kostí,“ vymenúva Robert Schemmer zo Super zoo.

Viac priestoru

Agama je aktívny tvor, ktorý vyžadujú dostatok priestoru na behanie, lezenie a skrývanie sa. Preto je ideálnym miláčikom pre tých, ktorí majú dostatok priestoru na veľké terárium. Jeden jedinec by mal mať terárium s dĺžkou aspoň 1 meter. Párik agám sa neodporúča chovať, lepšiu kombináciu predstavujú dve samice a samec. Pri takejto skupinke sa zameriavame na priestrannejšie terárium. „Keďže je agama všežravec, spoločníka v teráriu či mimo neho by jej nemali robiť žiadne iné živočíšne druhy ako trebárs škrečok, ktorého by považovala za spestrenie jedálnička. Čo sa týka psa, mačky či králika, ktoré sa môžu nachádzajú v domácnosti, je namieste zvýšiť opatrnosť, aby agamu neuhryzli alebo nepoškriabali. Na sociálnych sieťach je mnoho videí s milými interakciami spomínaných domácich miláčikov, no v realite môžu agame spôsobiť zranenia, ktoré sú vstupnou bránou pre infekcie,“ varuje Robert Schemmer zo Super zoo.

Milovníčka svetla a tepla

Keďže agama miluje teplé a slnečné prostredie, v teráriu nesmie chýbať výhrevná žiarovka UVA a UVB osvetlenie, ktoré simuluje jej prirodzené podmienky. Žiarenia sa pritom netreba báť. Koža agamy je mimoriadne hrubá a chráni ju pred UV žiarením a stratou tekutín. Okrem svetla je dôležitá aj správna teplota v teráriu. Cez deň by mala dosahovať 27 – 32 °C, pričom pod výhrevnou lampou môže stúpnuť až na 40 °C. Naopak, v noci by teplota mala klesnúť na 23 – 25 °C. Agamy potrebujú suché prostredie, preto je optimálna vlhkosť vzduchu okolo 35 – 55 %. Pri starostlivosti o agamu je dôležité dbať na čistotu terária, pravidelné čistenie trusu a výmenu vody v miske, ktorú tvor využíva aj na osvieženie. Starostlivosť o agamu nie je nijak náročná a pri zabezpečení vhodných podmienok ju zvládne aj úplný začiatočník. Takže, ak túžite po netradičnom a relatívne spoločenskom zvieratku, bude pre vás tým pravým spoločníkom.

 

 

Zdroj foto: pixabay, unsplash