Aby dobre prezimovali
Zima sa pomaly blíži a nám nezostáva nič iné, len sa postarať o flóru, ktorá nám od jari zdobila naše okná a balkóny. Veľa ľudí síce napríklad pelargónie zlikviduje a na jar si vysadí nové, niekomu je však kvetov ľúto či nemá peňazí nazvyš, a tak chce kvety od jari udržať na ďalšie použitie. Pri letničkách samozrejme neuspejete, lenže nie všetko, čo za letničky považujete, vydrží len jedno leto. Majme na pamäti, že okrem chladu je najväčším nepriateľom našich kvetov nedostatok svetla. Naším záujmom preto je, cez dlhú zimu rastlinám čo najviac zabrániť v raste. To docielime ich umiestnením v priestoroch s minimálnymi teplotami, aké ešte znesú, a obmedzením zálievky. Aj keď len výnimočne môžeme zalievanie celkom prerušiť, väčšinou kvety pod prehnanou starostlivosťou skôr zhnijú, než vyschnú.
Pelargónie a fuchsie
Čím vyššia teplota, tým by mali pelargónie mať viac svetla. Zalievame len veľmi opatrne, ak je kmienok dostatočne vyzretý a teplota dosť nízka, stačí raz za päť týždňov. V predjarí rastliny opäť zrežeme, tentoraz maximálne na päť očiek, a teplotu postupne zvyšujeme a zároveň pridávame vlahu. Iný zaujímavý spôsob uskladnenia spočíva v tom, že rastliny, ktoré vyberieme z kvetináčov zavesíme v PVC vreckách v bezmrazovej a vetranej pivnici koreňmi nahor.
V predjarí sa nezľakneme, ak stratili všetky listy, zasadíme ich, zrežeme na tri očká a začneme opatrne zalievať. Rovnakým spôsobom, až na zavesenie v pivnici, zimujeme aj fuchsie.