9 tipov, ako sa stať pozitívnejším

Problémy sa nevyhýbajú nikomu z nás. Rozdiel je v tom, ako sa k nim staviame – niektorí ich vnímame ako ranu osudu, iní ako výzvu, s ktorou sa treba popasovať. Pravdou však je, že oveľa ľahšie sa nám zvládajú vtedy, keď sa snažíme aj v „čiernych“ situáciách nájsť niečo pozitívne. Čo nám pomôže k tomu, aby sme „videli pohár poloplný a nie poloprázdny“?

1. Stop negatívnym ľuďom

Popremýšľajme nad tým, ktorí ľudia v okolí nám dlhodobo odčerpávajú energiu svojím negativizmom a snažme sa s nimi tráviť čo najmenej času. Môže sa jednať o večne ufrflaného suseda, ktorého stretávame každé ráno vo výťahu alebo kamarátku, ktorá nás niekoľkokrát týždenne bombarduje svojimi sťažnosťami na všetkých a všetko.

2. Žiadne spravodajstvo

Je pravda, že každý z nás by mal mať všeobecný prehľad o dianí u nás i vo svete. Avšak nepotrebujeme byť „zásobovaní“ kvantom informácií o dopravných nehodách, bitkách, krádežiach a podobne. Namiesto hodinového pozerania správ sa radšej venujme rodine, priateľom či koníčkom.

3. Koniec negatívnym myšlienkam

Dennodenne nám v hlave víria tisíce myšlienok. Väčšina z nich sa opakuje a týkajú sa minulosti či budúcnosti. Ak chceme byť pozitívnejší a šťastnejší, mali by sme sa pokúsiť nedávať „energiu“ negatívnym myšlienkam, čiže ich stopovať hneď v zárodku. Jednoducho im nevenovať pozornosť. Naopak, rozvíjanie pozitívnych myšlienok môže byť pre nás veľmi prospešné.

4. Komár nie je somár

Neberme sa tak vážne a pamätajme na to, že keď nejde o život, nejde v podstate o nič. Naučme sa získať od problémov určitý odstup, neriešme veci zahorúca. Niekedy stačí ísť si zašportovať alebo sa porozprávať s dobrým priateľom.

5. Šport

Pravidelné cvičenie má zázračnú moc aj na naše duševné rozploženie. Niekedy stačí hodina v posilňovni alebo na obľúbenom skupinovom cvičení a po zlej nálade nie je ani chýru, ani slychu. Pokiaľ chceme mať dobrú náladu čo najčastejšie, je nevyhnutné športovať pravidelne.

6. Zdravá strava

Jedlo, podobne ako cvičenie, ovplyvňuje naše fyzické i duševné zdravie. Doprajme si preto zdravú, chutnú a vyváženú stravu.

7. Rituál vďačnosti

Rituál vďačnosti má obrovskú moc. Pokiaľ každé ráno po prebudení alebo večer pred spaním z celého srdca poďakujeme za všetko, za čo sme vďační, zaplaví nás príjemný pocit a navyše si do života pritiahneme ešte viac toho, za čo ďakujeme.

8. Ciele

Ciele nás posúvajú dopredu a robia náš život plnohodnotným, dávajú mu zmysel. Preto je dôležité, aby sme mali vždy stanovené nejaké ciele a snažili sa ich dosiahnuť. Môže sa jednať aj o drobnosti.

9. Čítanie

Knihy robia náš život bohatším. Sú ako dobrí priatelia, a preto si vyberajme správne a čítaniu sa venujme každodenne aspoň 30 minút.

Mirka