8 tipov, ako znížiť chuť do jedla

Zázračné tabletky na chudnutie neexistujú. Ak bojujete s neustálym pocitom hladu, zamerajte sa na to, aby váš jedálniček bol zdravý, pestrý a vyvážený, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou vášmu telu chýbajú živiny alebo energia. Pomôcť však môžu aj nasledovné tipy.

1. Pridajte do jedálnička bielkoviny

Kvalitné proteíny predlžujú pocit sýtosti. Pridajte si ich k jedlám na báze sacharidov. Medzi kvalitné zdroje bielkovín patria, napríklad chudé mäso, vajíčka, strukoviny či grécky jogurt. Ak športujete, proteínový nápoj by mal byť súčasťou vášho stravovania nielen pred či po tréningu.

2. Pred každým jedlom si dajte pohár vody

Ak nemáte radi polievky, dajte si pred hlavným jedlom pohár vody. Zvýši to pocit sýtosti. Niektorí odborníci dokonca odporúčajú dať si pred jedlom až dva poháre vody. Pitím vlažnej vody začínajte svoj deň, výborne tým naštartujete metabolizmus.

3. Neopomínajte vlákninu

Vláknina plní v ľudskom tele veľa funkcií. Je dôležitá pre zdravé trávenie, normálnu hladinu cholesterolu v krvi a aj pocit sýtosti. Odporúčaná denná dávka vlákniny pre dospelých je 25 – 30 g, pričom väčšina dospelých neprijme ani polovicu. Zdrojom vlákniny sú celé zrná, orechy, semená, strukoviny… Dbajte na to, aby ste týždenne prijali vlákninu aspoň z tridsiatich rastlinných zdrojov.

4. Nebojte sa pikantných jedál

Korenie, ako napríklad čierne, karí, kurkuma, zázvor či škorica, môžu podporovať spaľovanie tukov. Navyše môžu potlačiť hlad, normalizovať hladinu krvného cukru a tým, že sú protizápalové, aj spomaliť celkové starnutie organizmu.

5. Privoňajte si ku grapefruitovému esenciálnemu oleju

Grapefruitový esenciálny olej môže byť vynikajúcim pomocníkom pri chudnutí. Skúste si k nemu privoňať, keď vás prepadne hlad. Je menej pravdepodobné, že nekontrolovateľnému hladu podľahnete. Podobné účinky sa dajú dosiahnuť aj vdychovaním vône mäty.

6. Ku každému jedlu si pridajte kopec zeleniny

Zelenina obsahuje minimum kalórií, je bohatá na vodu i vlákninu. Samozrejme, aj na množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov i antioxidantov. To znamená, že vás výborne zasýti a dodá telu to, čo potrebuje pre optimálne fungovanie.  

7. Zhlboka dýchajte

Ak máte tendenciu veľa jesť, keď ste v strese, skúste skôr, ako sa pustíte do jedla, zhlboka dýchať. Pomôže vám to zmierniť stres. Jednoducho zatvorte oči, zhlboka sa nadýchnite nosom a vydýchnite ústami.

8. Jedzte vedome

Vedomé jedenie je o tom, že si budete všímať chuť, vôňu i štruktúru jedla a sústredíte sa aj na sledovanie signálov svojho tela. To vám povie, keď je sýte, len ho musíte počúvať.

Mirka