7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o saunovaní

Väčšina z nás si pobyt saune spája s oddychom a posilnením imunity. Avšak výhod i zaujímavostí okolo saunovania je veľa, a preto vám predstavíme aspoň niektoré. Čo by ste mali o saunovaní vedieť?

1. Detoxikuje

Detoxikácia nášho organizmu hrá v dnešnej dobe dôležitú úlohu, pretože sme doslova zahltení škodlivými látkami. Našou úlohou je preto organizmu s očistou pomôcť. Jednou z možností je aj pravidelné saunovanie, ktoré pomáha z tela odbúravať aj ťažké kovy, ako olovo, nikel, ortuť a ďalšie.

2. Regeneruje a zmierňuje bolesť

Saunovanie veľmi často v rámci oddychu využívajú športovci – urýchľuje regeneráciu svalov a pripravuje telo na ďalšiu záťaž. Pomáha aj s miernením bolesti, napríklad pri svalovej horúčke.

3. Je bojovníkom proti depresii

Pri saunovaní sa uvoľňujú čarovné hormóny šťastia, teda endorfíny, ktoré v človeku vyvolávajú príjemné pocity. Čiže aj pobyt v saune je spôsob, ako predchádzať depresii alebo lepšie zvládať stres. Pravidelné saunovanie pomôže aj ženám v klimaktériu lepšie zvládať jeho symptómy, ako nervozitu, nespavosť, priberanie a podobne.

4. Prospieva mozgu

Pri saunovaní dochádza k zvýšeniu produkcie niektorých hormónov, čo prospieva aj nervovej sústave, teda zlepšuje kognitívne funkcie mozgu. Saunovanie teda pomôže študentom, ale aj manažérom a ľuďom, ktorí pracujú duševne.

5. Je skrášľovacím a zoštíhľujúcim prostriedkom

Teplo spôsobí, že pokožka sa zbavuje nežiaducich látok i odumretých kožných buniek. Okrem toho saunovanie stimuluje krvný obeh, vďaka čomu sa k bunkám dostáva viac živín, čo má pozitívny vplyv i na pokožku – je čistejšia a hebkejšia. Okrem toho saunovanie pomáha bojovať proti nevzhľadnej celulitíde a je na nezapletenie aj pri chudnutí, pretože základom každého procesu redukcie hmotnosti by mala byť detoxikácia.

6. Má svoje zásady

Ak chcete zo saunovania čerpať čo najviac benefitov, treba dodržiavať niekoľko pravidiel. Pred saunovaním sa treba, samozrejme, osprchovať. Do sauny sa vstupuje iba v plachte či osuške bez plaviek. Pozor, do parnej sauny vstupujeme nahí. Po saunovaní nasleduje sprcha a až potom ideme do ochladzovacieho bazéna – na túto skutočnosť mnoho ľudí zabúda. Dôležitou súčasťou procesu saunovania je aj odpočinok a doplnenie tekutín (ideálnou voľbou sú riedené ovocné šťavy).

7. Treba sa mu venovať pravidelne

Podľa odborníkov pretrvávajú pozitívne účinky saunovania maximálne 7 dní, a preto treba chodiť do sauny pravidelne, teda aspoň raz týždenne a vyhradiť si na to dostatok času.


-w-