7 top zabijakov imunity. Škodíte jej aj vy?

Imunitný systém je kľúčovým hráčom v boji proti baktériám a vírusom. Ak chceme mať pevné zdravie a prekypovať energiou, mali by sme sa vyhnúť zvykom, ktoré imunitu oslabujú. Zoznámte sa s top 7 zabijakmi imunity.

1. Nezdravá a nevyvážená strava

Strava s dlhodobým nedostatkom dôležitých makroživín či mikroživín vedie k výraznému oslabeniu imunitného systému. Najčastejšie sa hovorí o vitamínoch a mineráloch, avšak nepriaznivý vplyv na obranyschopnosť má, napríklad aj deficit bielkovín či sacharidov v strave.

Ďalším problémom v tomto smere je strava s vysokým obsahom rafinovaného cukru, bielej múky, trans-mastných kyselín či soli.

Aktuálne sú populárne aj diéty či štýly stravovania založené na vylúčení, resp. výraznom obmedzení niektorej makroživiny v jedálničku na úkor inej – napríklad obmedzíme sacharidy a výrazne navýšime proteíny. To však môže byť problém najmä vtedy, ak v našej strave dominujú živočíšne zdroje bielkovín v podobe hovädzieho či bravčového mäsa.  

2. Nedostatok pohybu alebo príliš veľa intenzívnych tréningov

Staré-známe odporúčanie dopriať si denne pre zdravie aspoň 30 minút svižnej chôdze poznáme všetci. Napriek tomu v životoch mnohých dominuje sedavý spôsob života, ktorý so sebou, okrem iného, prináša aj oslabenú imunitu. Pre zdravie sú ideálne pohybové aktivity v miernej intenzite. To znamená, že aj príliš intenzívne a časté tréningy, nedostatočne vykompenzované regeneráciou, imunitný systém oslabujú.

3. Deficit spánku

Jedným z kľúčových faktorov pre silnú obranyschopnosť je kvalitný a dostatočne dlhý spánok v trvaní 7 – 9 hodín. Cestou k kvalitnému spánku, ale aj k silnej imunite a pevnému zdraviu, je melatonín. Jeho produkciu môžeme podporiť spaním v tmavej miestnosti, konzumáciou jedál stimulujúcich tvorbu tohto hormónu, ako sú napríklad banány, ovsené vločky či naturálna ryža. Riešením je aj užívanie melatonínu vo forme výživových doplnkov pred spaním.

4. Stres

Dlhodobo zvýšené hladiny kortizolu, teda stresového hormónu, nepriaznivo vplývajú i na imunitu. Otázka znie, ako si poradiť so stresom? Niekedy si stres zbytočne vytvárame sami, a preto je namieste prehodnotiť rebríček svojich hodnôt, uvedomiť si, čo je v živote skutočne dôležité. Okrem toho je potrebné naučiť sa stres zvládať. Pomôcť môže napríklad hlboké dýchanie či šport.

5. Fajčenie

Tabakový dym obsahuje tisíce chemických látok, desiatky z nich spôsobujú rakovinu a ďalšie stovky sú považované za toxické. Pri fajčení je imunitný systém oslabovaný z viacerých dôvodov – organizmus nie je kvalitne okysličovaný, cigaretový dym znižuje odolnosť dýchacieho aparátu voči baktériám, vírusom i alergénom. Ďalším problémom sú biele krvinky, ktoré sú u fajčiarov „lenivejšie“.

6. Nadmerný prísun alkoholu

Ak si doprajeme alkohol, najmä kvalitné víno či pivo, striedmo, môže mať na náš imunitný systém priaznivý vplyv. Alkohol sa stáva nepriateľom imunity vtedy, keď to s ním dlhodobo preháňame. Alkoholici častejšie trpia respiračnými ochoreniami, vrátane pneumónie.

7. Prekurovanie interiérov a nesprávne vetranie

Bežná teplota v bytoch či domoch sa v zime pohybuje aj okolo 25 stupňov. Problémom sa stáva najmä počas nočného odpočinku – suchý vzduch vysušuje sliznice dýchacích ciest a robí ich náchylnejšími na infekcie. Ideálna teplota v spálni je 18 stupňov Celzia.

Ak sme doma po celý deň, niekoľkokrát krátko a intenzívne vyvetráme – zhruba na 5 minút otvoríme okno dokorán. Nevyhnutné je tak urobiť aj pred spaním.

Mirka