7 tipov, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť ekzém
Nikto si nedovolí s úplnou presnosťou odpovedať na to, čo je príčinou vzniku ekzému a takisto nejestvuje univerzálny liek, ktorý by si s ním poradil.
Napriek tomu existuje mnoho tipov, rád a návodov, ktoré môžu ekzém zmierniť, no nemusia fungovať u každého. O čo sa jedná?
1. Starajte sa o telo i dušu
Hovorí vám niečo pojem psychodermatológia? Ak nie, nevadí. Existujú odborníci, ktorí sú presvedčení o tom, že aj kožné ochorenia súvisia s našou psychikou. Zabúdame na to, že koža je najväčším orgánom tela. Ak žijeme dlhodobo v strese alebo trpíme úzkosťou, môže sa to prejaviť práve vznikom ekzému. Chcete sa tohto kožného problému zbaviť? Mali by ste zvlhčovať pokožku, upraviť stravu a starať sa o svoju psychiku, napríklad meditáciou všímavosti alebo praktizovať hlboké dýchanie.
2. Vylúčte vysoko priemyselne spracované potraviny
Túžite po zdravej pokožke? Vyhnite sa vysoko priemyselne spracovaným potravinám v podobe bielej múky, rafinovaného cukru, komerčných sladkostí, údenín, polotovarov a ďalších. Naopak, jedzte čo najviac základných potravín.
3. Nepodceňujte prísun vitamínu D
Od jari do jesene si vie naše telo vyprodukovať vitamín D za pomoci slnečných lúčov, za predpokladu, že trávime minimálne 30 minút na slnku bez opaľovacieho krému či mejkapu. Počas zimy je potrebné zvýšiť prísun oleja z treščej pečene či tučných rýb. V našich končinách je minimálne počas zimy nutné déčko suplementovať.
4. Dbajte na príjem omega-3 tukov
Dostatočný príjem omega-3 tukov v útlom detstve je výbornou prevenciou ekzému. Aj preto sa matky dojčiat môžu stretnúť s odporúčaním, že ak dojčia, majú dbať na prísun omega-3 tukov zo stravy či doplnkov výživy. Ak nie, je vhodné do umelého mlieka dieťaťu pridávať ľanový olej.
5. Jedzte fermentované potraviny
Fermentované potraviny, ako napríklad natto, miso, tempeh, kefír či jogurt, sú zdrojom prospešných črevných baktérií. Výskumy naznačujú, že aj dostatočné zastúpenie probiotík v jedálničku napomáha zmierneniu symptómov ekzému.
6. Vyskúšajte teplý kúpeľ
Ak vás ekzém nepríjemne svrbí, doprajte si príjemne teplý kúpeľ so sódou bikarbónou, ovsenými vločkami alebo koloidnými ovsenými vločkami, ktorý bývajú kombinované s kokosovým mliekom.
7. Pokožku ošetrujte niekoľkokrát denne
Atopickú pokožku je nutné ošetrovať minimálne dva razy denne. Čo sa týka voľby konkrétneho prostriedku, zvoľte si podľa toho, ktorý vám zaberá. Môže sa jednať o krém, masť či olej. Niekedy je potrebné vyskúšať viacero produktov, kým nájdete ten pravý.
Mirka