7 tipov, ako zostať aj v jeseni fit

Vonku je skoro tma, vlhko a predovšetkým chladnejšie. Čo všetko potrebuje teraz naše telo, aby si zachovalo zdravie?

Kratšie dni a vlhké chladné počasie - jeseň útočí nielen na našu náladu, ale aj obranné mechanizmy organizmu dostávajú riadne zabrať. Neustála výmena medzi teplom vo vykúrených priestoroch a chladom a vetrom vonku, predstavuje stres pre organizmus, a tým ho robí zraniteľnejší a náchylnejší na prechladnutie a chrípku. Vyskúšajte ako obranu praktikovať našich 7 tipov.

1. Pohyb na čerstvom vzduchu
Pohyb na čerstvom vzduchu aj napriek dažďu a vetru robí dobrú službu imunitnému systému. Šport a predĺžené vychádzky podnecujú prekrvovanie a zlepšujú krvný obeh. Najlepšie na to sú svižné prechádzky, nordic walking, beh, bicyklovanie alebo plávanie. Zlepšené prekrvovanie rozdelí rovnomerne obranné látky a imunitný systém uvedie do pohotovostnej polohy.

2.Viackrát denne vetrajme byt
Ak sa chceme doma dobre cítiť, mali by sme dbať na dôkladné a pravidelné vetranie miestností. Stačí okná otvoriť trikrát za deň. Najlepšie je vetrať ráno, keď vstaneme, poobede, keď prídeme domov a večer pred spaním, vždy päť minút.

3. Jesť veľa vitamínov a minerálov
V tomto období treba obzvlášť dbať na stravu plnú vitamínov a minerálnych látok. Nemusí to byť vždy iba jablko alebo šalát. Aj jablková alebo pomarančová šťava, obložené plátky uhoriek alebo dusená zelenina obsahujú veľa vitamínov. Popri C vitamíne je aj zinok významným pomocníkom pri posilňovaní obranných síl organizmu. Okrem toho by na tanier malo prísť aj hovädzie či bravčové mäso, hydina, vajcia, mlieko a syry.

4. Uprednostňovať domáce ovocie a zeleninu
Ovocie a zelenina vypestovaná v domácom regióne je čerstvejšia a obsahuje predsa len viac vitamínov. V súčasnosti sú na trhu rôzne druhy hlúbovín, preto môžeme variabilne variť napríklad kel, kapustu, kaleráb, brokolicu či karfiol. Okrem obľúbených jabĺk a hrušiek sú v jeseni dostať šampiňóny, zemiaky či cvikla. Ak to nie je nevyhnutné, zabudnime na doplnky výživy vo forme tabliet. Účinnosť týchto preparátov je diskutabilná a ani predávkovanie vitamínmi nemusí byť bez následkov.

5. Pite veľa vody a ovocných čajov
Ku zdravej výžive patrí dostatočný pitný režim. Podľa možnosti uprednostňujme nekalorické nápoje ako vodu z vodovodu, minerálne vody alebo ovocné čaje. Malo by to byť okolo 1,5 až 2 litre tekutín denne. Predovšetkým by mali viac piť ľudia, ktorí sedia väčšinu dňa v prekúrených kanceláriách či bytoch a dýchajú suchý vzduch z kúrenia. Pitný režim zabezpečí, že priedušky budú zvlhčené a baktérie spláchnuté preč. Kto sa ale neuspokojí s čistou vodou, môže si do pohára primiešať troška ovocnej šťavy.

6. Menej fajčiť, piť menej alkoholu
Najlepšie by bolo alkoholu a najmä cigaretám sa úplne vyhnúť. Stresujú imunitný systém a robia ho náchylnejším na rôzne choroby.

7. Dostatočný spánok
Na zotavenie a odpočinok je výdatný spánok alfou aj omegou. Obzvlášť, keď je organizmus vystavený častejšie chladu a vetru, potrebuje dostatočne dlhé fázy odpočinku.

 

-de-