7 tipov, ako posilniť oslabenú imunitu
Náš imunitný systém dostáva na jeseň poriadne zabrať. Vírusy, baktérie, mikróby a parazity útočia na naše telá a neustále meniace sa počasie, príchod chladných vetrov, stres a vyčerpanie to všetko len zhoršujú. Obdobie jesene predstavuje pre náš imunitný systém naozaj ťažký boj. Ak je imunita oslabená, môže sa stať, že človek skončí uzemnený v posteli s chrípkou, angínou, prechladnutím alebo aj zápalom pľúc. Vyhnúť sa týmto ochoreniam možno budovaním silného imunitného systému. Tu je 7 tipov, ako si posilniť imunitu!
1. Dostatok spánku
Spánok a imunita sú úzko prepojené. Nedostatočný alebo nekvalitný spánok je v skutočnosti spojený s vyššou náchylnosťou na choroby. Kvalitný odpočinok môže posilniť vašu prirodzenú imunitu. V prípade, že už vás choroba lapila a ste odkázaní ostať doma, najlepším liekom pre vás je spánok – práve oddych pomôže imunitnému systému lepšie bojovať s chorobou. Dospelí by sa mali snažiť spať aspoň 7 hodín alebo viac každú noc, zatiaľ čo mladiství potrebujú 8-10 hodín a mladšie deti a dojčatá až 14 hodín. Ak máte problémy so spánkom, skúste obmedziť dobu pozerania sa na obrazovku pred spaním. Modré svetlo, ktoré vyžaruje z vášho telefónu, televízie alebo počítača môže narušiť váš prirodzený cyklus bdelosti a spánku.
2. Správny a zdravý jedálniček
Potraviny rastlinného pôvodu, ako je ovocie, zelenina, orechy, semená a strukoviny, sú bohaté na živiny a antioxidanty, ktoré vám poskytnú prevahu nad škodlivými patogénmi. Antioxidanty v týchto potravinách pomáhajú znižovať zápal. Vláknina živí váš črevný mikrobióm alebo komunitu zdravých baktérií vo vašom čreve. Zlepšuje imunitný systém, čím pomáha brániť vstupu vírusov a baktérii do tela tráviacim traktom. Ovocie a zelenina sú bohaté na živiny, ako je vitamín C, ktorý pomáha pri prechladnutí. Ak pociťujete príznaky prechladnutia alebo chrípky, nasaďte si ovocie s vysokým obsahom vitamínu C – napríklad si každé ráno odšťavte 2 citróny a vypite ich.
3. Zdravé tuky
Zdravé tuky, ako napríklad olivový olej a losos, môžu posilniť imunitnú odpoveď vášho tela na patogény znížením zápalu. Hoci zápal na nízkej úrovni je normálnou reakciou na stres alebo zranenie, chronický zápal môže oslabiť váš imunitný systém. Olivový olej je vysoko protizápalový, je spojený so zníženým rizikom chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a cukrovka. Jeho protizápalové vlastnosti môžu navyše pomôcť vášmu telu v boji proti škodlivým baktériám a vírusom spôsobujúcim respiračné ochorenia.
4. Cvičenie
Hoci dlhodobé intenzívne cvičenie môže oslabiť váš imunitný systém, mierne cvičenie a pohyb mu môžu dopomôcť. Pravidelné cvičenie môže zmierniť zápal a pomôcť vašim imunitným bunkám pravidelne sa regenerovať. Medzi ľahké a mierne cvičenia patrí chôdza, bicyklovanie, beh, plávanie a ľahká turistika. Väčšina ľudí by sa mala snažiť aspoň o 150 minút pohybu týždenne.
5. Zostaňte hydratovaní
Hydratácia vás nemusí chrániť pred choroboplodnými zárodkami a vírusmi, ale predchádzanie dehydratácii je dôležité pre celkové zdravie. Dehydratácia môže spôsobiť bolesti hlavy a narušiť váš fyzický výkon, koncentráciu, náladu, trávenie a funkciu srdca a obličiek. Tieto komplikácie môžu zvýšiť vašu náchylnosť na choroby. Aby ste zabránili dehydratácii, mali by ste denne piť dostatok tekutín, aby bol váš moč bledožltý. Najlepšia je voda, pretože neobsahuje kalórie, prísady a cukor. Aj keď čaj a ovocná alebo zeleninová šťava tiež hydratujú, je najlepšie obmedziť príjem ovocných štiav a sladených čajov kvôli vysokému obsahu cukru. Vo všeobecnosti by ste mali piť, keď ste smädní, a prestať, keď už smäd nemáte. Denne vypite aspoň 2 – 2,5 litra tekutín.
6. Žiaden stres
Zbavenie sa stresu a úzkosti je pre zdravý imunitný systém kľúčové. Dlhodobý stres podporuje zápal a nerovnováhu vo fungovaní imunitných buniek. Najmä dlhotrvajúci psychický stres môže potlačiť imunitný systém. Medzi činnosti, ktoré vám pomôžu zvládať stres, patrí meditácia, cvičenie, písanie denníka, jóga a počúvanie hudby.
7. Nakopnite svoju imunitu enzýmami
Ak je vaša imunita oslabená, siahnite po enzýmoch! Niektoré z nich v našom tele riadia činnosť imunitného systému, a preto pri oslabenej imunite je vhodné podporiť túto činnosť dodaním obdobných enzýmov zvonku. Začnite užívať enzýmový liek, napríklad Wobenzym. Obsahuje enzýmy, ktoré priaznivo ovplyvňujú imunitný systém, urýchľujú hojenie a pôsobia proti zápalom a opuchom. Enzýmy môžu byť nápomocné aj tým, ktorých už choroba ukotvila pod perinami. Vybrané enzýmy v lieku Wobenzym tiež prispievajú k rýchlejšiemu a lepšiemu zvládnutiu ochorenia. Pri súčasnom užívaní antibiotík zlepšujú účinnosť prípadnej antibiotickej liečby. Navyše zabraňuje prechodu ochorenia či zápalu do chronického štádia. Nakopnite svoju imunitu a naštartujte svoje telo aj počas chladných jesenných dní.