7 tipov a trikov, ako zatočiť s mastnými vlasmi

Príčin nadmernej produkcie kožného mazu je viacero. Za vznik tohto nepríjemného problému môže byť zodpovedná nevhodne zvolená kozmetika alebo spôsob starostlivosti o vlasy, ale aj hormonálne problémy alebo životný štýl – nezdravá a nevyvážená strava, stres, nedostatočný alebo nekvalitný pitný režim a podobne.

Ako si poradiť s vlasmi, ktoré sa často mastia?

1. Vyberte si vhodnú vlasovú kozmetiku

Jednou zo základných vecí pri starostlivosti o mastné vlasy je voľba vlasovej kozmetiky. Zvoľte si takú, ktorá je špeciálne určená pre mastné vlasy. Ideálne je, ak je z radu organickej alebo prírodnej kozmetiky, čiže neobsahuje „chémiu“, ktorá neprospieva žiadnemu typu vlasov.

Ak sa rozhodnete pre takúto vlasovú kozmetiku, potom si môžete vlasy umývať, pokojne, aj každý deň, pretože ich nebudete zbytočne zaťažovať. Aj keď je pravda, že niekedy stojí za vyskúšanie znížiť intenzitu umývania vlasov. „Vlasy som si umývala každý druhý deň, ale výsledok bol taký, že boli čím ďalej, tým mastnejšie. Preto som si ich začala umývať každý tretí deň. Spočiatku to nevyzeralo najlepšie, ale postupne boli menej mastné a mohla som ich mať aj na tretí deň rozpustené a nie zviazané v cope,“ hovorí zo skúseností čitateľka Janka.

Vybrali ste si vlasový šampón a balzam určený pre mastné vlasy a nevyhovuje vám? Nezúfajte a hľadajte ďalej. Skôr či neskôr natrafíte na vlasovú kozmetiku, ktorá bude vašim vlasom dokonale vyhovovať.

2. Dajte si pozor na techniku umývania vlasov

Vlasovú pokožku by ste nemali príliš masírovať. Vyhnite sa používaniu horúcej vody. Čo sa týka použitia balzamu, masky či kondicionéru, vždy ho nanášajte iba po dĺžke vlasov, nikdy nie až ku korienkom.

3. Umyté vlasy zabaľte od uteráka

Aj neprimerané drhnutie vlasov a vlasovej pokožky uterákom môže prispieť k nadmernému masteniu. Ak je pokožka hlavy príliš suchá, reaguje práve nadmernou tvorbou mazu. Vlasy vždy iba jemne osušte a zabaľte do uteráka. Potom ich rozčešte vhodným hrebeňom alebo kefou.

4. Vyhnite sa horúcemu vzduchu

Horúci vzduch z fénu alebo používanie žehličky na vlasy vlas zbytočne oslabuje. Používajte ich skôr výnimočne.

5. Skvalitnite jedálny lístok

Sme to, čo jeme a všetko sa skôr či neskôr odzrkadlí nielen na našom zdravotnom stave a hmotnosti, ale aj na vzhľade pokožky či vlasov.

Ak túžite po krajších vlasoch, ale aj štíhlejšej postave, upravte jedálny lístok. Inšpirovať sa môžete niektorou z potravinových pyramíd. Výbornou voľbou je, napríklad stredomorská potravinová pyramída.

Základ vášho jedálnička by mal pozostávať zo základných potravín, ktoré si šetrným spôsobom upravíte. Naopak, tabu by mali byť polotovary. Preferujte celé zrná, strukoviny, kvalitné oleje, oriešky, semená, zeleninu, ovocie, kvalitné mäso a mliečne výrobky.

Čím pestrejší bude váš jedálny lístok, tým budete zdravší, štíhlejší, spokojnejší a aj krajší. Pre zdravé vlasy sú veľmi dôležité, napríklad vitamíny skupiny B či zinok.

6. Dbajte na pitný režim

Najlepšou voľbou je čistá alebo filtrovaná voda. Pričom piť by ste mali tak, že nepocítite smäd. Čiže po menších množstvách priebežne počas celého dňa.

7. Naučte sa lepšie zvládať stres

Stres je každodennou súčasťou nášho života. Niekedy sa mu môžeme vyhnúť, inokedy ho aspoň eliminovať a sú situácie, keď mu musíme jednoducho čeliť. Preto je veľmi dôležité, aby ste si našli spôsob, ako stres lepšie zvládať. Výbornou voľbou je šport, saunovanie, otužovanie, meditovanie, čítanie, stretnutie s priateľmi a tak ďalej.

Uvidíte, že ak budete pozitívnejšie naladení, priaznivo sa to odzrkadlí aj na vašom vzhľade.

Mirka