7 obľúbených druhov syra. Prečítajte si o nich niekoľko zaujímavostí
Ak milujete syry, potom si neviete život predstaviť bez tých talianskych. Avšak každá krajina, vrátane Slovenska, má v tomto smere čo ponúknuť. Pozrite sa na niekoľko zaujímavostí o populárnych syroch z rôznych kútov sveta.
- Parmezán
Parmezán, známy aj ako Parmigiano-Reggiano, je jedným z najobľúbenejších talianskych syrov. Jeho výraznú chuť pozná každý – výborne dochutí akékoľvek jedlo. Taliani si bez neho nevedia predstaviť napríklad cestoviny. Vyrába sa z nepasterizovaného plnotučného a odtučneného mlieka pridaním iniciačnej kultúry. Parmezán zrie minimálne 12 mesiacov, avšak niekedy aj rokov.
- Ementál
Z Talianska sa na malú chvíľku presunieme do Švajčiarska. Ementál, populárny švajčiarsky syr, pochádza zo švajčiarskej oblasti Emmental v kantóne Bern. Jedná sa o polotvrdý syr s obsahom tuku 45 percent a s dobou zrenia 4 – 12 mesiacov. Na jeho výrobu sa používa ráno nadojené kravské mlieko a mlieko z predchádzajúceho večera. Pridáva sa do neho syridlo a iniciačná kultúra.
- Mozzarella
Mozzarella je mäkký varený syr s obsahom tuku 45 percent, disponujúci jemnou chuťou a dobou zrenia 1 – 3 mesiace. Domovom tohto syra je talianska Kampánia. Najčastejšie sa vyrába z kravského mlieka. Avšak na trhu sa dá zohnať aj mozzarella vyrobená z byvolieho mlieka. Taliani si bez mozzarelly nevedia predstaviť cestoviny, pizzu a ani zeleninové šaláty, ako napríklad Caprese. Na jeho prípravu sú okrem mozzarelly potrebné ingrediencie, ako cherry paradajky, čerstvá bazalka, olivový olej, balzamikový ocot, soľ a mleté čierne korenie.
- Mascarpone
Tento jemný syr krémovej konzistencie je obľúbenou ingredienciou v sladkých dezertoch, vrátane tort. Na jeho výrobu sa používa smotana, do ktorej Taliani z oblasti Lombardie pridávajú kyselinu vínnu. Tiramisu bez mascarpone? To je pre talianske gazdinky nepredstaviteľné!
- Ricotta
Aj domovom ricotty je Taliansko. Tento syr sa vyrába z kravského, ale aj ovčieho či kozieho mlieka. Ricotta, podobne ako mascarpone, je neodmysliteľnou súčasťou dezertov, najmä v podobe náplní a krémov. Avšak používa sa aj pri príprave lasagní či pizze.
- Čedar
Čedar pochádza z malej dedinky Cheddar v juhozápadnom Anglicku. Hoci si väčšina z nás tento tvrdý a hladký syr spája s Veľkou Britániou, predpokladá sa, že recept na jeho prípravu do Anglicka priniesli Rimania z francúzskeho departmentu Cantal. Bežne sa na jeho prípravu používa kravské mlieko, niekedy však aj kozie. Chuť sa líši podľa doby zrenia syra. Zrelé syry majú výraznú chuť s orechovou príchuťou.
- Gorgonzola
Taliani vyrábajú aj skvelé plesňové syry. Jedným z nich je gorgonzola. Jej domovom je mestečko s rovnomenným názvom, ležiace neďaleko Milána. Na výrobu tohto syra sa používa výlučne mlieko kráv. Chuť syra závisí od doby zrenia, jemnú chuť má bianco gorgonzola, mierne sladkú dolce, intenzívnejšiu naturale gorgonzola.
Mirka