7 chýb, ktoré robíme v zime a neprospievajú nášmu zdraviu ani kráse

Mnohí z nás sa počas chladných mesiacov dopúšťajú chýb, ktoré sa potom negatívne odzrkadlia na našom zdravotnom stave, vzhľade pleti či vlasov. Ak teda tieto veci robíte aj vy, skúste sa ich vyvarovať.

  • Po príchode zvonku si dáte horúci kúpeľ

Vraciate sa z práce domov premrznutí až do kosti a neviete sa dočkať, kedy si doprajete horúci kúpeľ? Robíte chybu, pretože chladné počasie, teda mráz, vietor či dážď pokožku oslabujú. Nuž a keď jej hneď po príchode domov dožičíte ešte i kúpeľ v horúcej vode, na kráse jej to nepridá, pretože to ešte viac narúša jej prirodzenú ochrannú bariéru. V dôsledku toho býva suchá, sčervenaná, nepríjemne pnie a štípe. Preferujte teda skôr vlažnú sprchu a nezotrvávajte v nej dlho. Samozrejmosťou by malo byť používanie sprchového gélu obohateného o oleje či hydratačné zložky.

  • Nevrstvíte oblečenie

Počas zimy je vhodné odev vrstviť a platí to aj vtedy, keď idete napríklad do práce. Nezabudnite teda na nosenie tielok, na ktoré môžete vrstviť ďalšie oblečenie. Obzvlášť dôležité je vrstvenie pri športových aktivitách vonku – tu je dobré staviť na funkčné materiály, ktoré skvelo odvádzajú vlhkosť.

  • Dennodenne si umývate vlasy šampónom

Podobne ako pre pleť, tak aj pre vlasy platí, že zima spojená s mrazom, vlhkom, dažďom a tiež pobytom v prekúrených miestnostiach, im neprospieva. Ak ich ešte k tomu umývate dennodenne šampónom, oslabuje ich to ešte viac. Ideálne je teda umývať si vlasy každý druhý deň, pričom netreba zabúdať na kvalitný balzam na vlasy.

  • Preháňate to so spánkom

Keďže sa v zime rýchlejšie stmieva, mnohí z nás majú tendenciu chodiť spať skôr. V niektorých prípadoch to znamená aj desaťhodinový spánok, ktorý podľa vedcov z univerzity v New Yorku zvyšuje riziko vzniku mŕtvice až o neuveriteľných 146 percent. Zdá sa, že najzdravšie je spať 7 – 8 hodín denne. V prípade, že vám to nestačí, radšej si na chvíľu zdriemnite popoludní – vraj to zlepšuje funkcie mozgu až o 30 percent. Avšak vyhnite sa pridlhému nočnému spánku.

  • Vitamíny dopĺňate najmä konzumáciou citrusových plodov

Citrusové plody disponujú slušným obsahom vitamínu C, avšak majú ochladzujúci účinok na naše telo, preto na zimu nie sú až tak vhodné. Navyše väčšina citrusových plodov je značne chemicky ošetrená. Oveľa vhodnejšie je siahnuť po lokálnych druhoch ovocia a zeleniny, medzi ktoré patria, napríklad jablká, hrušky, koreňová či kapustová zelenina. Výborné sú aj plodiny, ako červená repa, tekvica či chren. Opomínať netreba ani cesnak a cibuľu, ktoré pôsobia ako prírodné antibiotiká. Skvelý je aj zázvor, ktorý telo zahreje.

  • Prekurujete

Prekúrené miestnosti neprospievajú pleti a vlasom, avšak ani zdraviu, pretože nadmerne vysúšajú sliznice. Dôležitá je napríklad teplota v spálni, ktorá by mala mať 18 stupňov Celzia. Vhodné je tiež zvlhčovať vzduch. V zime je tiež veľmi dôležité pravidelné vetranie.

  • Nepijete

Podľa odhadov chladné počasie znižuje pocity smädu až o neuveriteľných 40 percent. Avšak naše telo potrebuje dostatok tekutín aj počas zimy. Dôležité je prijať 3 – 4 dcl tekutín na 10 kg hmotnosti. Aj v zime preferujte čistú vodu, avšak pokojne môžete piť viac bylinkových čajov, ktoré zahrejú a mnohé aj posilnia imunitu. 


-w-