6 zaujímavostí o črevnom mikrobióme
Črevný mikrobióm tvoria mikroorganizmy nachádzajúce sa v ľudskom čreve, teda baktérie, kvasinky, huby či vírusy. Zloženie mikrobiómu má vplyv na rozvoj mnohých ochorení, vrátane alergií, autoimunitných chorôb, zápalov či obezity. Čím je črevný mikrobióm zaujímavý?
1. Obsahuje 10-krát viac mikrobiálnych buniek ako celé ľudské telo
Ľudské črevo je domovom 100 biliónov mikróbov, pričom ho tvorí až 5-tisíc rôznych druhov baktérií a váži neuveriteľné 2 kilogramy.
2. Je považovaný za samostatný orgán tela
Mnohí odborníci sa zhodujú na tom, že črevný mikrobióm je samostatný ľudský orgán, pretože v ľudskom tele vykonáva špecifické funkcie.
3. Nachádza sa iba v čreve
Ľudský mikrobióm je prítomný aj na koži, v ústach či vo vagíne. Avšak črevný mikrobióm sa nachádza výlučne v črevách, nie v žalúdku, ako sa mnohí mylne domnievajú. V žalúdku by mikróby neprežili kvôli kyslému prostrediu. Črevný mikrobióm sa nachádza v tenkom a hrubom čreve, pričom 95 percent črevných baktérií je v hrubom čreve.
4. 70 percent imunity je v črevách
Steny čriev sú vystlané sliznicou obsahujúcou až 70 % imunitných buniek. Jej úlohou je zabraňovať vstupu nežiaducich látok do krvného riečišťa a, naopak, zásobovať telo napríklad mikroživinami. Zaujímavé je, že rôzne druhy baktérií majú rozličné úlohy. Niektoré pomáhajú pri produkcii neurotransmiterov, enzýmov či vitamínov, iné pri trávení alebo imunitných funkciách. Čo je v tomto smere najdôležitejšie? V našom čreve sú dobré aj zlé baktérie, dôležitá je rovnováha medzi nimi. Tam je ukrytý kľúč k zdraviu a dobrej imunite.
5. Zloženie mikrobiómu ovplyvňuje už pôrod
Možno ste počuli, alebo čítali, že deti narodené sekciou sú náchylnejšie na autoimunitné ochorenia, alergie či výskyt obezity. Ideálny aj pre zloženie črevného mikrobiómu je teda prirodzený pôrod.
Okrem toho dôležitú úlohu zohráva v tomto smere strava do troch rokov a dojčenie. Pripomíname, že WHO odporúča dojčiť výlučne počas prvých šiestich mesiacov a pokračovať v tom do veku dvoch rokov, prípadne dlhšie. Vedecké štúdie preukazujú, že dojčenie dokáže znížiť riziko obezity u detí.
6. Najväčší vplyv na črevný mikrobióm má strava
Zloženie črevného mikrobiómu ovplyvňuje viacero faktorov. Zdá sa, že jedným z tých najpodstatnejších je strava. Dôležitý je nielen príjem probiotík nachádzajúcich sa, napríklad v kyslej kapuste, kefíre alebo vo fermentovaných sójových produktoch, ale aj vlákniny. Denne by sme mali zjesť približne 30 g vlákniny a do týždňa minimálne 30 rozmanitých rastlín, ktoré sú zdrojom vlákniny (ovocie, zelenina, orechy, semená, strukoviny…).
Medzi ďalšie faktory ovplyvňujúce črevný mikrobióm patria stres, spánok, pitný režim, obezita a pod.
Mirka
Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4191858/