6 pomocníkov pri zápale močových ciest

Zápaly močových ciest sa prejavujú častým močením, pálením a rezaním pri vykonávaní malej potreby. Moč tiež môže zapáchať a byť zakalený.

Liečba zápalových ochorení močových ciest patrí do rúk odborníka, no nepríjemné symptómy nám môžu pomôcť zmierniť aj nasledujúce rady.

1. Pite veľa tekutín

Voda pomôže organizmu zbaviť sa nežiaducich baktérií, ktoré sú príčinou infekcie. Vhodnou voľbou je nielen čistá voda, ale aj bylinkové čaje. Podľa odporúčaní je treba vypiť aspoň 0,5 litra vody na každých začatých 15 kg hmotnosti.

2. Dopujte sa vitamínom C

Vitamín C je najdôležitejším antioxidantom, ktorý naše telo chráni a tiež ho robí odolnejším. V čase, keď je váš organizmus oslabený, doprajte mu dostatok ovocia a zeleniny s obsahom vitamínu C. Céčko je bohato zastúpené v citrusových plodoch, šípkach, kivi, čiernych ríbezliach, listovej zelenine atď.

3. Pomôže aj teplo

Ak máte doma vyhrievací vankúš, využite ho na upokojenie danej oblasti. Nastavte si však nižšiu teplotu a užívajte si teplo po dobu asi 15 minút. Vyskúšať môžete aj sedací kúpeľ s prasličkou roľnou.

4. Vyhnite sa dráždivým potravinám

Niektoré potraviny močový mechúr dráždia. Ide hlavne o alkohol, kofeín, štipľavé jedlá, sýtené nápoje a dokonca aj umelé sladidlá. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa im a preferujte zdravšiu stravu.

5. Dajte šancu bylinkám

Pri zápale močových ciest sú výborné brusnice napríklad v podobe brusnicovej šťavy. Pomocníčkou môže byť aj pŕhľava dvojdomá, ktoré pôsobí ako diuretikum. Za vyskúšanie stojí aj spomínaná praslička roľná, petržlen, veronika lekárska a vŕbovka malokvetá.

6. Probiotiká

Probiotiká sú dôležité pre zdravie tráviaceho traktu, ale u žien slúžia aj na udržanie prirodzenej vaginálnej mikroflóry. Podieľajú sa teda na celkovom posilnení obranyschopnosti organizmu. Zdrojom probiotík sú hlavne kyslé mliečne výrobky a fermentovaná zelenina (kyslá kapusta).


-w-