5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o kúpeli, ktorý zahreje telo i dušu

Kúpeľ má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus – uvoľní, podporuje krvný obeh a látkovú premenu, odbúrava stres, napomáha lepšiemu spánku a takisto posilňuje imunitný systém. Avšak aby sme mohli tieto benefity čerpať naplno, je potrebné vedieť niekoľko dôležitých vecí. Ktoré sú to?

Teplý kúpeľ je ideálny pred spaním

Keďže teplý kúpeľ má uvoľňujúci a upokojujúci účinok, najvhodnejšia doba na kúpanie je večer pred spaním. Ak teda chodíte spať okolo 22-hej hodiny, kúpeľ si doprajte napríklad hodinu pred spaním. Dôležité je tiež vedieť, že týždenne sa neodporúčajú viac ako dva kúpele.

Teplota vody by mala byť 36 – 38 stupňov Celzia

Ak preferujete teplý kúpeľ, dbajte na teplotu vody, ktorá by sa mala hýbať okolo 38 stupňov Celzia. V prípade, že si doprajete teplejšiu vodu, myslite na to, že nadmerne vysuší nielen vašu pokožku, ale nie je vhodná ani pre kardiovaskulárny aparát.

Ideálny kúpeľ trvá 20 minút

Samozrejme, predstava hodinového kúpeľa je lákavá, avšak ideálna dĺžka kúpania je 20, maximálne 30 minút. Ak to s časom príliš prešvihnete, neprospeje to pokožke a horúca voda tiež zbytočne zaťaží krvný obeh. Dôležitá je aj minimálna doba kúpeľa – ak chcete čerpať benefity z kúpeľa, musí trvať aspoň 5 minút.

Treba mať ponorené celé telo

Pri kúpeli je dôležité nešetriť vodou, pretože jedným z dôležitých pravidiel kúpeľa je to, aby ste mali ponorené celé telo. Aj vďaka tomuto odporúčaniu potom môžete čerpať jeho pozitívne účinky v čo najvyššej miere.

Pozitívne účinky kúpeľa znásobí relaxačná hudba, farby, bylinky i správne vône

Ak sa na kúpeľ naozaj dobre pripravíte, teda k nemu pridáte relaxačnú hudbu v podobe šumenia mora či spevu vtákov, esenciálne oleje či bylinky, poďakuje sa vám telo i duša. Za vyskúšanie stoja aj farebné svetlá, teda terapia farbami – napríklad fialová očisťuje, zelená vyrovnáva energiu, biela dodáva silu atď.

  • V prípade, že sa potrebujete zbaviť únavy, pridajte do kúpeľa niekoľko lyžíc sušených morských rias.
  • Ak potrebujete detox, siahnite po morskej či himalájskej soli.
  • Rašelinový kúpeľ dodá energiu a eliminuje bolesti kĺbov, med upokojí a pomôže navodiť pokojný spánok.
  • Relaxáciu podporia aj levanduľový a bergamotový olej, citrón a rozmarín osviežia myseľ, ružový olej pomôže s vysušenou pokožkou.
  • Proti depresii pomôže bojovať kombinácia vôní bergamotu, ružového dreva, pomaranča a jazmínu.


-w-