5 tipov, čo spraviť pred nasťahovaním sa do nového bytu
Prvé zaštrnganie kľúčov v zámke nového bytu so sebou neprináša iba romantické čaro a nekonečné možnosti, ale aj dlhé hodiny prenášania, balenia, vybaľovania, triedenia, čistenia, maľovania... Takto by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho, zoznam úloh je v tomto prípade veľmi dlhý.
Málokedy sa stáva, že sa sťahujeme do zrekonštruovaného bytu, v ktorom sa vkus bývalých majiteľov absolútne zhoduje s naším vkusom a stačí si priniesť oblečenie a pár sentimentálnych drobností. Vlastne sa to nestáva takmer nikdy, pretože sťahovanie sa je vzrušujúcou možnosťou nanovo zariadiť priestor podľa svojho vlastného vkusu a potrieb. Projektov na vylepšenie bývania je však veľmi veľa a nie vždy je jasné, do ktorého sa máme pustiť najskôr. Preto sme pre vás pripravili zoznam piatich vecí, ktoré vám sťahovanie enormne uľahčia.
1. Vyčistite priestor
Bývalí majitelia nechajú v byte presne ten nábytok, ktorý je najnemotornejší, najviac poškodený alebo nemoderný. Nelámte si hlavu s tým, ako by ste ho mohli zakomponovať do svojho nového bývania a starého nábytku sa zbavte.
Často sa sťahujeme preto, že prežívame veľkú životnú udalosť. Pribudlo nám v rodine dieťa, partner alebo ideme z rôznych dôvodov do väčšieho či menšieho bytu. Nepridávajte si na plecia ďalšie starosti a využite vypratanie bytu profesionálnou firmou. Okrem zjavnej výhody - urobia za vás náročnú prácu - je skvelé aj to, že budú presne vedieť, kam nábytok odviezť. A vy môžete začať s čistým priestorom novú kapitolu svojho života.
2. Výmena zámkov
Dostať kľúče od nového bytu je ako scéna z filmu - cítite to nadšenie a už sa vidíte ako polihujete na gauči v obývačke, váš pes odfukuje pri vašich nohách a všetko vyzerá tip-top...
No na malú chvíľu sa vráťte z oblakov na zem a vyriešte jednu praktickú drobnosť - vymeňte zámok. Aj keď sú bývalí majitelia milí ľudia, mohli dať kľúče niekomu zo svojej rodiny, priateľom, pani, ktorá im pomáhala upratovať alebo dievčaťu, ktoré im strážilo deti. Budete spať pokojnejšie, ak budete mať vlastné kľúče.
3. Kúpa postele
Skôr, ako sa nasťahujete, majte pripravenú veľkú a pohodlnú posteľ. Na to, aby ste sa prispôsobili veľkej životnej zmene a zrekonštruovali či zorganizovali svoj nový domov, budete potrebovať veľmi veľa energie. Ako nevyspatý mrzút nikomu nepomôžete. Preto ešte skôr, ako nastane deň sťahovania, si skúste zadovážiť kvalitnú drevenú manželskú posteľ. Sťahovanie so sebou prináša stres a spánok v novom byte môže byť nepokojný. Vedomie, že ste vo vlastnej posteli ho určite posunie o level vyššie.
4. Vytvorte si úložný priestor
Nasťahovať sa a vybaľovať do pripraveného úložného priestoru je omnoho príjemnejšie, ako nasťahovať sa, mať veci ešte niekoľko mesiacov v škatuliach a nervózne vybavovať nábytok, ktorý nie a nie doručiť.
Vstavané skrine s viacerými úrovňami vešiakov, s mnohými zásuvkami rôznych veľkostí a s organizérmi na veľké i drobné veci sú ako dar z neba. Nezáleží na tom, aký zložitý systém si vysnívate, profesionáli ho vytvoria nanajvýš za pár dní. Dlho môže trvať iba vytvorenie návrhu, preto poproste bývalých majiteľov bytu, aby ste mohli zmerať priestor a navrhnúť skrine ešte pred samotným presťahovaním. Kvalitná firma s vami rada všetko naplánuje.
5. Neutrálne steny
Aj keď bývalí majitelia zvolili biele steny, pred nasťahovaním vymaľujte. Zbavíte sa tak prípadných nepríjemných zápachov, napríklad z cigariet a častého varenia. Vyhraďte si na to jeden deň, oprášte kontakty na všetkých priateľov a objednajte svoj obľúbený fast food. V partii je maľovanie zábava. A hlavne - vyberte si neutrálnu svetlú farbu. Ak budete chcieť neskôr tapetovať alebo vytvoriť farebný akcent na jednej stene, bude to jednoduchšie, ak bude celý byt čistý a svieži.