5 tipov, ako zmeniť svoj postoj k cestovaniu

Zdá sa, že súčasná situácia určuje úplne nové pravidlá hry. A to nielen pre firmy, ale aj pre jednotlivcov. To, čo bolo ešte pred pár týždňami úplnou samozrejmosťou, sa stáva vzácne. O cestovaní môžeme teraz len snívať. Máme však príležitosť pozrieť sa naň trochu z iného uhla pohľadu.

Všade dobre, doma najlepšie

V súčasnosti nikto nevie, ako dlho zostanú zatvorené hranice. Ak sa aj vláda rozhodne ich znovu otvoriť, ešte nemáme vyhrané. Aby sme mohli cestovať čo najskôr, bude to závisieť aj od toho, ako zareagujú ostatné krajiny. Otvoria sa hranice všetkým? Budú chcieť prijímať turistov z Európskej únie? „Cestovanie hrá v našich životoch dôležitú rolu. Rozširuje naše obzory a dáva nám nové skúsenosti. Nemali by sme teraz rezignovať, ale naopak začať objavovať krajinu, ktorú sme možno v posledným rokoch prehliadali – Slovensko. Na Slovensku je predsa mnoho krásnych miest, kvôli ktorým sem cestujú ľudia z celého sveta. Aj neznáme kúty môžu byť zábavné či dobrodružné,“ radí externá hovorkyňa cestovnej agentúry Invia Helena Tomková. „Cestovanie v rámci republiky bude aj po otvorení hraníc veľkým trendom. Trocha strachu z nákazy predsa len v niektorých ľuďoch zostane,“ predpokladá Helena Tomková.

Uhlíková stopa nezmizla

Obmedzenie leteckej prevádzky a prínos tohto opatrenia pre planétu je už vidieť na mnohých satelitných záberoch. Uhlíková stopa sa znížila, ale keď si pozriete dokumentárny film Ice on fire, teda Ľad v ohni, herec a ekologický aktivista Leonardo DiCaprio vám vysvetlí, že aby sa svet vrátil do „zelených čísel“, museli by sme svoju uhlíkovú stopu nielen znížiť, ale okamžite vypnúť. Vo filme sa tiež dozviete, ako celý tento systém funguje, čo sa s tým dá robiť a samozrejme si pripomeniete, že pod globálnym otepľovaním nie je podpísané len lietanie. Možno sa tak na svoju ďalšiu exotickú dovolenku budete pozerať v inom svetle.  

Instagram ničí planétu

Keď budete najbližšie na dovolenke poľovať na ten najlepší záber, aby ste ho zavesili potom na sociálne siete, zverejnite len fotku a nie informácie o lokalite, kde vznikla. Na svete sú totiž miesta, o ktorých vedela ešte pred niekoľkými rokmi len hŕstka miestnych, lenže potom vznikol Instagram. Z nedotknutých miest sa kvôli nemu stali turistické atrakcie. Umožňuje totiž presné označenie lokality, kde fotka vznikla, a je ju tak jednoduché nájsť. Zároveň sa tým zrýchľuje cestovanie. Lokáciu zadáte do navigácie a kým vám kedysi cesta za nejakým prírodným úkazom trvala celý deň, dnes ich stihnete päť za jedno doobedie. Nielen vy, ale celé davy turistov. Nemusíme zdôrazňovať, že tento nával prírode neprospieva. Preto pokojne fotku postnite, nemusíte však označiť lokalitu a prezradiť tak, kde vznikla. Len tak budeme zase občas sami – bez hluku, ľudí a odpadkov. Ak sa vám zdá, že to preháňame, pozrite si toto video.

S dobrým úmyslom

„Verím, že cestovanie novej éry so sebou prinesie aj zodpovednejší prístup, a to napríklad aj v tom, že ľudia si budú chcieť vybrať zájazd do krajiny, ktorú súčasná situácia poznamenala najviac. Krízové situácie vždy v ľuďoch prebudia solidaritu a potrebu podporiť tých, ktorým sa momentálne nedarí,“ predpokladá Helena Tomková to, akým spôsobom si, keď to už bude bezpečné, budeme vyberať destinácie. 

Nekopírujte cudzie príbehy

Často na cestách hľadáme miesta, kde žil alebo tvoril niekto iný a očakávame, že nás nejakým spôsobom inšpirujú. Ako však pripomína kniha How to travel zo slávnej edície School of Life, Jean-Paul Sartre si svoju kaviareň obľúbil, pretože bola lacná a viedla k nej prechádzka z miesta, kde býval. Nikdy nechodil obdivovať miesta, kde písali a obedovali ostatní. Claude Monet čerpal inšpiráciu v múzeu. Fascinoval ho najmodernejší spôsob dopravy v tej dobe, tak maľoval vlaky. Cestovanie vás obohatí, ale len vtedy, keď budete hľadať svoje vlastné obľúbené miesta. Chodiť naslepo po stopách histórie je ako žiť v skanzene. Pýtajte sa na súvislosti a vytvárajte si vďaka nim vlastný život.

Zdroj: INVIA