5 rád, ako sa zbaviť nezdravých návykov a zlepšiť si kvalitu života

Mnohí z nás vidia zdravú stravu a cvičenie ako niečo, na čo nemáme čas. Ak však stratíme záujem o svoje vlastné telo, je veľká pravdepodobnosť, že budeme častejšie chorí alebo zranení. Môže sa stať, že nebudeme schopní robiť všetky aktivity, ktoré by sme si želali, a fungovať ako predtým.

Pripravili sme si pre vás 5 motivačných rád, ktoré vám pomôžu naštartovať sa a zmeniť svoj život k lepšiemu nielen kvôli vám samým, ale aj kvôli vašim najbližším, ktorým na vás záleží.

1. Stanoviť si reálne ciele
V prvom rade si treba určiť dosiahnuteľné ciele a nechcieť výsledky zo dňa na deň. „Jedine postupné zmeny môžu byť trvalé. Pokiaľ ide napríklad o úpravu hmotnosti, pri priemernej žene s váhou 80 kg je ideálne chudnutie jeden kilogram týždenne. Ak by váha išla dole rýchlejšie, z tela sa stráca voda a svaly,“ uvádza Mgr. Zuzka Bohátová, osobná trénerka a dietologička.

2. Trikrát do týždňa si nájsť polhodinu na pohybovú aktivitu
Tá by však mala zodpovedať vašej kondícii, hmotnosti a zdravotnému stavu. Dvíhať činky alebo behať sa neodporúča pri nadváhe, lepšie je cvičenie vo vode alebo rýchla chôdza. Nám sa ako motivácia páči program Aegon beneFIT od poisťovne Aegon. Stačí sa preukázať, že sa venujete športu, a dostanete 20 % navýšenie poistnej sumy
pri uzavretí jedného z doplnkových poistení. Ako dôkaz sa ráta permanentka z fitnescentra, potvrdenie o registrácii v športovom klube, diplom či medaila zo súťaže.

3. Jesť päťkrát denne
Základným princípom úpravy životosprávy je rovnováha medzi príjmom a výdajom energie. Denný energetický príjem by mal byť rozdelený do piatich jedál v menších porciách. Raňajky by mali tvoriť 25 % z denného príjmu, desiata 5, obed 35, olovrant 10 a večera 25 %. Dominovať by mala pestrá strava, hlavne zvýšená konzumácia ovocia a zeleniny, vlákniny, chudého mäsa a konzumácia rýb aspoň dvakrát do týždňa. Každý deň treba zjesť aspoň 1 ks ovocia a aspoň 500 g zeleniny, zamerať sa na minimalizáciu jedál a nápojov s pridaným obsahom cukrov, stužovacích tukov, obmedziť jedlá s vysokým obsahom solí a alkohol. Špecifické odporúčania možno konzultovať
s dietológom. „Zvyčajne je postačujúce zníženie kalorického príjmu o 15 - 30 %,“ dodáva Z. Bohátová. Inšpiráciu na recepty môžete nájsť aj na jej FB stránke Zuzkine Zdravé Recepty.

4. Nevzdať sa pri prvom zhrešení
Malé prehrešky ako čokoláda navyše či vynechanie tréningu treba brať len ako malé prekážky na ceste za cieľom. V nastúpenej ceste treba vydržať a nevzdať sa hneď pri prvom neúspechu. Taktiež zachovanie si psychickej pohody patrí medzi kľúčové faktory pri zdravom životnom štýle.

5. Ako motivácia pomôže myslieť na to, že ide o vaše zdravie, o kvalitu vášho života, ale aj o zmysluplnosť a kvalitu života ľudí, ktorí sú od vás závislí
Začiatky nebývajú ľahké, ale ako hovorí jeden starý citát – „Zasej čin, zožneš zvyk, zasej zvyk, zožneš charakter, zasej charakter a zožneš osud.“