5 mýtov o zelenine a ovocí, ktorým by ste mali prestať veriť

Väčšina z nás považuje zeleninu a ovocie za zdravé, no napriek tomu nie sú v našom jedálnom lístku zastúpené dostatočne. Pričom podľa odporúčaní by sme denne mali zjesť 500 – 800 g zeleniny a ovocia. Nuž a v súvislosti s konzumáciou ovocia a zeleniny existuje množstvo mýtov. Ktoré sú to?

    1. Ak chcete schudnúť, jedzte hlavne ovocie a zeleninu

Ovocie a zelenina sú zdrojom vody, vlákniny a množstva biologicky aktívnych látok. Čo sa týka zeleniny, tá obsahuje málo kalórií a takisto má nízky glykemický index, to znamená, že do redukčného režimu sa hodí a možno ju konzumovať skutočne do sýtosti. Teda nie je potrebné sledovať jej energetický obsah v rámci diéty. Komplikovanejšie je to s ovocím, ktoré obsahuje vyššie množstvo sacharidov a treba ho započítať do denného energetického príjmu. Platí to aj pre ovocné šťavy či smoothie. Samozrejme, počas diéty je dôležité, aby v jedálničku boli zastúpené všetky dôležité látky a tie určite nepokryje iba samotná (prevažná) konzumácia zeleniny a ovocia.

    2. Konzervované ovocie a zelenina sú rovnako zdravé ako čerstvé

Najzdravšia je čerstvá zelenina a ovocie, ideálne zo záhradky či od overeného lokálneho pestovateľa. Ak sa rozhodneme pre sterilizáciu, sušenie či mrazenie, jedná sa o spôsoby, pri ktorých vždy dôjde k určitej strate živín. Rozsah straty cenných látok závisí aj od spôsobu spracovania (jedným z najšetrnejších spôsobov je mrazenie, pri sušených plodoch preferujte lyofilizované ovocie a zeleninu). To znamená, že v jedálničku by sme mali uprednostňovať čerstvé ovocie a zeleninu, doplnkom však môžu byť, najmä počas zimných mesiacov, aj mrazené či sušené ovocné a zeleninové plody.

    3. Špenát je extra bohatý na železo

Tento mýtus je už dávno vyvrátený, avšak napriek tomu sa stále nájdu ľudia, ktorí mu veria. V skutočnosti existujú potraviny z rastlinnej ríše, ktoré ho obsahujú minimálne toľko ako špenát a dokonca aj viac. Slušné množstvá železa obsahujú, napríklad ružičkový kel, šošovica, tekvicové semená, sója, brokolica či naturálna ryža. Ak teda nechcete trpieť deficitom železa, stavte na pestrý jedálny lístok.

    4. Ovocie a zelenina sú zdrojom samých prospešných látok

Nie je to pravda, pretože v niektorých druhoch ovocia a zeleniny sa nachádzajú aj také látky, ktoré ľudskému zdraviu neprospievajú. Ako príklad môžeme uviesť cviklu, ktorá obsahuje šťaveľany – ak si denne doprajete príliš veľké množstvo červenej repy, môže spôsobiť tráviace ťažkosti. Šťaveľany sú zastúpené aj v iných druhoch zeleniny, avšak pokiaľ ich nekonzumujete nadmerne, žiadne riziko nehrozí.

    5. Pri chudnutí sa ovocie konzumuje iba dopoludnia

 Ako je spomenuté vyššie, niektoré druhy ovocia sú bohatšie na sacharidy. Avšak pokiaľ energiu prijatú v podobe ovocia započítate do denného energetického príjmu, môžete si ovocie dopriať kedykoľvek počas dňa i v rámci diéty.

-w-