5 jednoduchých receptov na domáce pleťové vody

Vyskúšali ste viacero značiek pleťových vôd a stále nenašli tú, ktorá by dokonale vyhovovala vašej pokožke?

V tom prípade si ju vyrobte doma z ingrediencií, ktoré sú bežne dostupné a z rastlín vo vašej záhrade. Ako na to?

Pleťová voda na mastnú pleť so sklonom k akné

Ak máte aspoň základné informácie o účinkoch jednotlivých liečivých rastlín, potom viete, že mäta má výborné dezinfekčné a osviežujúce účinky. Rozmarín funguje ako prírodné antibiotikum, známy čajovníkový olej disponuje protizápalovými a protiplesňovými vlastnosťami.

Ako na prípravu pleťovej vody z týchto prírodných surovín? Najskôr si pripravte niekoľko lístkov čerstvej mäty a rozmarínu, čajovníkový esenciálny olej a vodu. Potom si z byliniek urobte zápar – bylinky opláchnuté pod tečúcou vodou zalejte pollitrom vriacej vody a nechajte 30 minút lúhovať. Preceďte a nalejte do čistej sklenenej nádoby na uzatváranie. Nakoniec pridajte niekoľko kvapiek čajovníkového oleja. Pleťovou vodou si čistite pleť ráno i večer.

Regeneračné tonikum z vanilky

O vanilke, teda vanilkovom extrakte je známe, že pomáha zmierňovať symptómy psoriázy a zároveň jej predchádzať. Vanilín, neodmysliteľná súčasť vanilky, má totiž významné protizápalové vlastnosti.

Na prípravu vanilkového tonika budeme potrebovať semienka z 2 – 3 vanilkových strukov. Čo s nimi? Dáme ich do nádoby, zalejeme 2 dcl domácej pálenky alebo 60 % liehu, uzatvoríme a odložíme na teplé miesto na dobu 14 dní. Počas tohto obdobia nezabúdame tinktúru pretrepať. Po uplynutí dvoch týždňov zmes precedíme.
Pozor, na pokožku sa musí aplikovať zriedená destilovanou vodou – do 2 deci destilovanej vody dáme 1 polievkovú lyžicu tinktúry a až potom používame na pleť.

Jemná ružová voda

Ružová voda, pripravená z okvetných lístkov ruží, disponuje protizápalovými, antibakteriálnymi a regeneračnými účinkami na pleť. Okrem toho priaznivo vplýva na elasticitu pokožky a je výborná aj na ošetrenie citlivého okolia očí.

Na prípravu ružovej vody si zadovážte hrsť okvetných lístkov ruže a 2,5 deci dojčenskej vody. Ako na to? Lupene ruží najprv umyte pod tečúcou vodou, dajte ich do nádoby, zalejte vriacou vodou a prikryte. Po vychladnutí vodu preceďte a dajte do čistej fľašky. Skladujte v chladničke a spotrebujte do maximálne 8 – 10 dní.

Harmančeková pleťová voda proti začervenaniu pleti

Máte nečistú pleť, na ktorej sa ľahko tvorí akné? V tom prípade je výbornou voľbou práve harmančeková voda. Disponuje antibiotickými a antiseptickými vlastnosťami. Má protizápalové vlastnosti a urýchľuje hojenie.

Na prípravu harmančekovej pleťovej vody budete potrebovať 1 čajovú lyžičku sušených kamiliek, 1 deci liehu a 2,5 deci destilovanej vody. Ako postupovať? Sušené kvietky harmančeka zalejte liehom a nechajte 20 minút lúhovať. Preceďte cez sitko alebo obväz a dolejte destilovanú vodu. Premiešajte a nalejte do nádobky s rozprašovačom.

Levanduľová pleťová voda pre všetky typy pleti

Významnými upokojujúcimi i regeneračnými vlastnosťami disponuje levanduľa. Okrem pozitívnych účinkov na pleť oceníte aj jej jedinečnú upokojujúcu arómu.

Na prípravu pleťovej vody z levandule vám postačí 250 ml destilovanej vody, 3 PL kvalitného jablčného octu, 3 polievkové lyžice sušených kvietkov levandule a levanduľový esenciálny olej. Ako na prípravu? Do čistej nádoby dáme kvety levandule a zalejeme ich destilovanou vodou. Následne pridáme jablčný ocot a levanduľový olej. Nádobu zatvoríme a uložíme na tmavé miesto. Necháme odpočívať 14 dní, nezabúdame nádobu pravidelne pretrepať. Po uplynutí tejto doby pleťovú vodu precedíme a dáme do fľaše s rozprašovačom.

Mirka