5 druhov potravín, ktoré chránia pred vznikom rakoviny
S rakovinou bojujú milióny ľudí po celom svete a patrí medzi strašiakov dnešnej doby. Pýtate sa, ako vzniku tohto ochorenia predchádzať? Jednou z dôležitých foriem prevencie je zdravý životný štýl, do ktorého patrí aj zdravé a vyvážené stravovanie.
Je dôležité jesť potraviny, ktoré sú bohaté na antioxidanty a ďalšie prírodné látky s protizápalovými účinkami bojujúce proti voľným radikálom. Podľa jedného z prieskumov existuje súvislosť medzi vznikom rakoviny a nízkym príjmom niektorých látok, ako napríklad vitamínu C, karotenoidov, retinolu, alfa-tokoferolu a vlákniny.
Vznik rakoviny podporujú potraviny obsahujúce pesticídy a herbicídy, živočíšne produkty s obsahom hormónov a antibiotík. Zvýšené riziko hrozí aj tým, ktorí jedia nadmerné množstvá cukru a umelých sladidiel, potravín obsahujúcich veľa pridaných látok (aditív) atď.
Naopak, ako najlepšia prevencia pred rakovinou sa zdá byť stredomorská strava. Aspoň to naznačili výsledky prieskumu na viac ako 500 000 účastníkoch. Ktoré potraviny slúžia ako prevencia pred vznikom rakoviny?
- Zelená listová zelenina
Zelená listová zelenina je, doslova, pokladom. Obsahuje množstvo dôležitých látok, má minimum kalórií a môžete ju pridať k mnohým jedlám. Nezabúdajte teda na konzumáciu špenátu, rukoly, mangoldu, rôznych druhov šalátov (ľadový, rímsky...) či žeruchy.
- Hlúbová zelenina
Hlúbová zelenina za kvalitami zelenej listovej zeleniny v žiadnom prípade nezaostáva. Je takisto výbornou bojovníčkou proti vzniku rakovinových ochorení. Jej plusom je obsah vitamínu C, pestrého spektra antioxidantov a takisto viaceré druhy obsahujú glutatión – jeden z najdôležitejších antioxidantov vôbec. Do kategórie hlúbovej zeleniny patrí kapusta, kel, ružičkový kel, brokolica, čakanka či karfiol.
- Bobuľové ovocie
Bobuľové ovocie patrí medzi potraviny najbohatšie na antioxidanty. Nechýba v nich vitamín C, antokyány, betakarotén, karotenoidy a mnohé ďalšie látky, ktoré majú schopnosť chrániť proti rakovine. Doprajte si teda niekoľkokrát týždenne čučoriedky, maliny, ostružiny, ríbezle, jahody, egreše, hrozno, brusnice, černice, goji bobule a ďalšie pochúťky z kategórie bobuľového ovocia.
- Ovocie a zelenina oranžovej farby
Ovocie a zelenina oranžovej farby sú nabité karotenoidmi, ako napríklad betakaroténom, lykopénom či luteínom. Tie chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Ak si pravidelne naservírujete na tanier sladké zemiaky, oranžovú tekvicu, mrkvu či citrusové plody, prispejete k ochrane svojho tela pred zdravotnými ťažkosťami.
- Čerstvé bylinky a koreniny
Sú výborným dochucovacím prostriedkom a majú množstvo pozitívnych účinkov na organizmus. Preferujte však čerstvé bylinky a kvalitné koreniny. Vo vašej kuchyni by nemala chýbať bazalka, oregano, pažítka, rozmarín, petržlenová vňať ale ani cesnak, kurkuma či kajenské korenie. Mnohé z nich sa spájajú s prevenciou rakovinových ochorení.
-w-