5 druhov ovocia, ktoré prekvapia nízkymi kalorickými hodnotami
Napriek tomu, že niet pochýb o zdravotnej a nutričnej prospešnosti ovocia, predsa len niektoré druhy dokážu zamiešať karty v kalorických tabuľkách, a to tým najlákavejším spôsobom. Spoznajte päť ovocných druhov, ktoré kraľujú v rebríčku najnižších kalorických hodnôt.
1. Jahody (32 kCal/100g)
Jahody patria v našich končinách k tým najobľúbenejším druhom ovocia, ktoré sú vzhľadom na miernu klímu a nevysokú náročnosť druhu súčasťou nejednej záhrady či dokonca ich aromatickou sladkosťou nepohrdnú ani obyvatelia sídlisk.
Keďže jahody sú častým doplnkom k sladkým jedlám a často sú aj hlavnou prísadou do najchutnejších dezertov, samotné plody jahôd obsahujú len nepatrných 32 kalórií. Dominantnou zložkou jahôd je voda s viac ako 90%, nasledujú prírodné sacharidy s približne 8% a minimálny podiel majú tuky a bielkoviny. Výskumy tiež dokazujú, že jahody sú kľúčom k pocitu nasýtenia, a tak by nemali chýbať v žiadnom jedálničku.
Denne postačuje skonzumovať jednu porciu (8 kusov) jahôd na to, aby ste vyrovnali odporúčanú dávku vitamínu C, ktorý okrem podpornej funkcie v imunitnom systéme, ovplyvňuje stav kĺbov, pokožky a vstrebávanie železa v tele.
Zdroj: pixabay.com
2. Grapefruit (32 kCal/100g)
Konzumácia citrusových plodov je vo všeobecnosti považovaná za značne prospešnú pre podporu chudnutia, avšak z kalorického hľadiska si najvýznamnejšie postavenie udržiava grapefruit. Svojou mierne horkastou chuťou sa však neteší takej obľube ako iné citrusy, ale zato ponúka vysoký obsah vlákniny. Rozmanitosť konzumácie je rozšírená o ovocnú šťavu, ktorú získate pohodlným odšťavovaním grapefruitov a je vhodná aj ako doplnok stravy v období chudnutia.
Pravidelnou konzumáciou grapefruitov možno docieliť reguláciu hladiny cukru v krvi a predísť vzniku cukrovky. Výskumy totiž dokazujú, že ich konzumácia na dennej báze má za následok pokles inzulínu a taktiež je preukázaný ich priaznivý vplyv na vysoký krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi.
Zdroj: unspalsh.com
3. Broskyne (39 kCal/100g)
Ľahko dostupný ovocný druh, či už na regionálnych trhoch, v supermarketoch alebo v ovocných sadoch. Nezameniteľná výrazná sladká chuť sa nezaprie ani pri číselných hodnotách, v ktorých s takmer 90% dominuje voda a bezmála desaťpercentný podiel prislúcha sacharidom. Z vitamínov prevláda vitamín A a vitamíny zo skupiny B-komplex, broskyne sa vyznačujú tiež vysokým obsahom draslíka, fosforu a vápnika.
V súvislosti so zdravím zraku nemožno neopomenúť typickú žltooranžovú farbu plodov, ktorá signalizuje obsah betakaroténu, ktorý je kľúčový pre tvorbu vitamínu A. Obsiahnutá vláknina zas napomáha udržiavať stabilnú činnosť čriev a významný vitamín E bráni zužovaniu krvných ciev.
Zdroj: unspalsh.com
4. Černice (43 kCal/100g)
Černice sú podobne ako ďalšie bobuľové druhy známe nízkym obsahom kalórií a schopnosťou zasýtenia. Neprekvapivo tak približne 88% tvorí voda a obsah sacharidov sa blíži k desaťpercentnému podielu. Konzumáciou černíc získate významný zdroj vitamínov A, B, C, E a K, horčíka a vďaka antioxidantom pôsobia proti vzniku nádorových ochorení. Sú odporúčané ako súčasť dennej stravy pre diabetikov, ľudí so zvýšenou hladinou cholesterolu či ľudí s vysokým krvným tlakom.
Špeciálnu pozornosť si zaslúži vitamín K, ktorého odporúčaná denná dávka sa nachádza v troch šálkach zrelých černíc. Tento vitamín posilňuje kostné tkanivá, bráni rednutia kostí, ale predovšetkým napomáha pri správnom zrážaní krvi.
Zdroj: unspalsh.com
5. Slivky (46 kCal/100g)
Schopnosťou navodiť pocit plnosti disponujú aj slivky bohaté na vitamín C, vitamín K, vlákninu, železo, draslík či fosfor. Prospešne vplývajú na chod tráviaceho systému, znižujú hladinu cholesterolu v krvi a regulujú takisto hladinu glukózy. Toto nízkokalorické ovocie nesmie chýbať pri redukčných diétach a je ideálnou voľbou pre tých, ktorí obľubujú jemne sladkastú chuť
Slivky sú obohatené o antioxidanty, čím bránia vzniku voľných radikálov a poškodzovaniu bunkových stien a tkanív. Keďže sa sčasti podieľajú na zrážaní krvi, ovplyvňujú aj srdcovú činnosť a znižujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
Zdroj: unspalsh.com
Zuzana Bánska