5 čajov, ktoré v zime zahrejú, dodajú energiu alebo posilnia imunitu

Aj v zime by mala základ pitného režimu tvoriť čistá voda, avšak výbornou voľbou na jeho spestrenie sú aj bylinkové čaje. Mnohé z nich posilnia obranyschopnosť, pomôžu pri prechladnutí, dodajú energiu, či zlepšia náladu. Ktoré čaje sú stvorené na zimu?

Zázvor vynikajúco zahreje a podporí obranyschopnosť

Na zimné dni je stvorený zázvorový čaj a to z viacerých dôvodov. Ak vezmeme do úvahy jeho termický efekt, tak telo zahreje. Avšak jeho účinkov je oveľa viac a známe sú už tisíce rokov. Zázvor je bohatý na cenné zlúčeniny – najznámejší je gingerol, pričom práve táto látka je zodpovedná za väčšinu pozitívnych účinkov zázvoru. Ďalej sa ďumbieru pripisujú protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Je vynikajúci pri žalúdočných problémoch, posilňuje imunitu, prospieva mozgu, pôsobí ako prírodné analgetikum, pomáha kontrolovať hladinu krvného cukru i cholesterolu.

Echinacea pomôže pri prechladnutí

Echinacea je známa hlavne ako bojovníčka proti nachladnutiu. Takisto stimuluje činnosť imunitného systému, pomáha hojiť rany, ako napríklad popáleniny, preležaniny či jazvy. Pomocnú ruku podá aj pri hemoroidoch a kŕčových žilách. Využíva sa aj na spomalenie procesu starnutia, za čo sú zodpovedné látky s antioxidačným účinkom, ako napríklad triesloviny. Menej známe o tejto rastlinke je to, že podporuje trávenie, má protizápalové vlastnosti a dodáva energiu.

Šípky organizmus posilnia a prospievajú močovému ústrojenstvu

Šípky sú nabité vitamínmi, ako napríklad vitamínmi C, E, K, betakaroténom a ďalšími karotenoidmi, pektínom, kyselinou jablčnou a citrónovou. Sú preto výborným prostriedkom na posilnenie imunity v čase, keď zúria chrípkové epidémie. Šípky však pomôžu aj pri ochoreniach ciev, krvácaní ďasien či paradentóze. Takisto urýchľujú hojenie rán, prospievajú mozgu a podporujú metabolizmus. V prípade, že vás trápia časté infekcie močových ciest, doprajte si pravidelne práve šípkový čaj.

Medovka lekárska upokojuje

Keďže so stresom sa pasujeme počas celého roka, zimné mesiace nevynímajúc, upokojiť sa nám pomôže práve čaj z medovky lekárskej. Okrem toho, že sa medovke pripisujú antidepresívne a upokojujúce účinky, má aj schopnosť celkovo organizmus uvoľniť a bojovať proti kŕčom. To znamená, že po čaji siahnite vtedy, keď ste v strese, trápi vás úzkosť, podráždenosť, depresia či nespavosť. Samozrejme, čaj z medovky je známy aj svojimi pozitívnymi účinkami na tráviaci systém – ak to s nejakým jedlom preženiete, s trávením pomôže táto liečivá rastlinka. Siahnite po nej aj vtedy, keď vás trápi horúčka, migrény či menštruačné ťažkosti.

Harmanček pomôže zaspať a úľavu prinesie aj pri nachladnutí

Harmanček, alebo rumanček kamilkový, patrí medzi známe bylinky a hodí sa aj na chladné zimné dni – je výborný na upokojenie, pomáha zaspať a zmiernenie symptómov prinesie aj pri nachladnutí. Výborný je aj na posilnenie imunitného systému, má antioxidačné účinky, zlepšuje stav pokožky a harmonizuje trávenie. Známe je tiež to, že pôsobí ako prírodné antibiotikum a analgetikum. Používa sa aj na udržanie normálnej hladiny cukru v krvi a pomoc prinesie aj pri migrénach.


-w-