5 byliniek, ktoré pomáhajú pri ochoreniach ďasien

Zápal ďasien sa vyskytuje pomerne často. Je sprevádzaný hlavne zvýšenou citlivosťou, bolesťou a krvácaním ďasien. Vyskytovať sa môže aj mierny opuch.
Pri dlhodobejších problémoch či podozrení na zubný kaz je, samozrejme, nevyhnutné vyhľadať stomatológa. V niektorých prípadoch sú však dobrou voľbou aj niektoré bylinky, ktoré majú schopnosť zápal odstrániť a ďasná posilniť. Poznáte ich?

1. Kostihoj lekársky
Táto liečivá bylinka je známa hlavne ako pomocníčka pri zlomeninách kostí, čo napovedá už aj jej názov. Okrem toho pomáha rýchlejšie hojiť krvácajúce a hnisajúce rany. Používa sa aj pri hemoroidoch, bolestiach kĺbov a chrbtice a zápaloch prínosných dutín.

Na ošetrenie ústnej dutiny je vhodné využívať hlavne tinktúry, kloktadlá a obklady. Kloktadlá a obklady sa pripravujú z čerstvej alebo sušenej rastliny. Tinktúra sa dá zakúpiť v lekárni alebo v špecializovaných obchodoch. Je potrebné nanášať ju na postihnuté miesto viackrát denne.

2. Orech kráľovský
Okrem chutných a prospešných orechov nám ponúka orech kráľovský aj listy. Ak chceme orechové listy využiť na zmiernenie zdravotných ťažkostí, dbáme na to, aby boli mladé a zdravé. Následne z nich možno pripraviť zápary alebo tinktúry. V listoch sa nachádzajú látky disponujúce antibakteriálnym účinkom. Preto sú skvelé na odstránenie zápalov ďasien a tiež ložísk, ktoré sú naplnené hnisom.
Nezabúdajte, že orech je výborný aj na prečistenie krvi. Siahnite po ňom, ak chcete organizmus prečistiť zvnútra, alebo vás trápia napríklad kožné ťažkosti.

3. Mäta prieporná
Pozitívnych účinkov mäty je neúrekom. Upokojuje, odstraňuje kŕče, prospieva žlčníku, žalúdku i pečeni. Prináša úľavu pri menštruačných ťažkostiach, pri plynatosti i nadúvaniu. Vhodná je aj na vonkajšie použitie. Eliminuje zápalové ochorenia na koži. Samozrejme, je výborná i na odstránenie pachu z úst a dezinfikuje sliznicu v ústnej dutine. Na tento účel je vhodné použiť ju vo forme kloktadla alebo tinktúry niekoľkokrát denne.

4. Repík lekársky
Repík lekársky je cenený hlavne pre svoje protizápalové účinky. Používa sa zvonku na rany, ktoré sa ťažko hoja. Môže ísť o kožné problémy, kŕčové žily či hemoroidy. Pri vnútornom užívaní pomáha pri problémoch s trávením, žlčníkových kameňoch, ťažkostiach s dýchacími cestami atď. Oceníte ho aj pri problémoch v ústnej dutine. Keďže má protizápalové účinky, odstráni opuchy a bolesť ďasien.

5. Šalvia lekárska
Známou bojovníčkou proti ťažkostiam v ústnej dutine je aj šalvia lekárska. Je výborná na dezinfekciu a disponuje aj sťahujúcimi účinkami. Na zmiernenie ťažkostí používajte niekoľkokrát denne vo forme kloktadla alebo tinktúry.

-m-