4 veci, ktoré dajú depresii STOPKU
„Depka“ chytí občas každého z nás. Nemyslíme depresiu v pravom zmysle slova, ale stav, keď sa nám jednoducho nič nechce a cítime sa pod psa.
Určite to poznáte. Všetko vo vašom živote vám pripadá zlé. Nie ste spokojný vôbec s ničím a najradšej by ste sa niekam zatvorili a nevyšli odtiaľ. Ešte aj zrkadlo vám ponúka obraz, ktorý vám na nálade nepridá. Takéto dni sú prirodzené a objavujú sa v živote každého z nás. Ako z toho čo najrýchlejšie vykorčuľovať?
1. Nedovoľte, aby váš život bol rutina
Negatívne emócie prichádzajú často vtedy, keď sa neustále pohybujeme v jednom kolotoči medzi domácimi povinnosťami a prácou. Tlačia na nás a my nevieme, ako z toho všetkého von. Tu je dôležité z kolotoča povinností aspoň na chvíľu vyskočiť. Niekedy stačia naozaj maličkosti. Dopoludňajšie leňošenie v posteli, prechádzka do prírody, stretnutie s priateľmi, horúci kúpeľ a pod.
2. Venujte sa pravidelne pohybu
Prospešná je už obyčajná prechádzka po čerstvom vzduchu. Okrem toho, že pri športe sa uvoľňujú hormóny šťastia, má i mnoho ďalších pozitív. Posilňuje kardiovaskulárny systém, pomáha vytvarovať telo, zbavovať tuku a nechcených kilogramov. Nehovoriac o tom, že pri pohybových aktivitách sa môžete zoznámiť s novými ľuďmi, ktorí váš život obohatia. Šport tiež zvyšuje sebavedomie, čo je pre celkový dobrý pocit nevyhnutné. Vyberte si pohybovú aktivitu, ktorá vás bude vnútorne napĺňať. Niekedy tento proces trvá dlhšie, ale kto hľadá, ten nájde.
3. Upravte stravovanie
Cukor či nasýtené tuky nie sú len príčinou obezity a rozličných ochorení. Majú zásadný vplyv i na to, ako sa cítime po psychickej stránke. Nevyvážený jedálny lístok spôsobí, že v našom tele chýbajú nevyhnutné živiny. Kľúčové v tomto smere sú napríklad nenasýtené mastné kyseliny (losos, tuniak, semiačka, orechy, rybí olej), ale aj vitamíny zo skupiny B. V jedálnom lístku by nemali chýbať ani orechy, semená, celé zrná, panenské oleje a, samozrejme, ovocie a zelenina.
4. Dajte šancu aj prírodným pomocníkom
Pri pocitoch smútku, melanchólie, úzkosti i nespavosti sú nápomocné aj niektoré liečivé bylinky. Upokojujúce účinky má napríklad harmanček. Zelený čaj obsahuje antioxidanty a tanín, ktorý vás prirodzene nakopne. Chmeľ upokojuje, čiže je vhodný pri nespavosti a pri pocitoch stresu. Valeriána pomáha pri nespavosti i pocitoch úzkosti. Za vyskúšanie stoja aj extrakty z mučenky alebo levanduľová silica.
-m-