4 tipy pre bezpečné opaľovanie
Podľa American Melanoma Foundation zomrie v USA každú hodinu jeden Američan na melanóm, nehovoriac o každoročne vzrastajúcom množstve ľudí, ktorým je diagnostikovaná rakovina kože. Navyše nadmerné vystavovanie sa slnku spôsobuje na koži zmeny v podobe vrások či stareckých škvŕn.
Krásne opálení ľudia sú často považovaní za atraktívnejších. Ak lákajú slnečné lúče aj vás, nezabúdajte na niekoľko dôležitých pravidiel opaľovania sa. „Chytaním bronzu“ bez pravidiel riskujete rakovinu kože. Ako sa bezpečne opaľovať a získať krásnu bronzovú pokožku?
1. Nepodceňujte opaľovacie krémy
Opaľovací krém by mal byť pri pobyte na slnku samozrejmosťou. To si, našťastie, väčšina z nás uvedomuje. Avšak už menej je tých, ktorí dbajú pri kúpe na jeho kvalitu a vlastnosti, pretože nie je krém ako krém. Ak si vyberiete opaľovací prostriedok s vyšším stupňom SPF, poskytne vám lepšiu ochranu pred UVB žiarením – slnečnými lúčmi, ktoré sú vo všeobecnosti považované za najviac škodlivé. Lenže nebezpečné sú aj UVA slnečné lúče, ktoré spôsobujú vznik voľných radikálov a tie následné poškodenie kožných buniek. Ak teda chcete ochranu pred UVB i UVA žiarením, voľte širokospektrálne opaľovacie prostriedky, napríklad s obsahom oxidu zinočnatého.
2. Natrite sa skôr, ako vyjdete von
Pred nanesením opaľovacieho krému si doprajte jemný píling, ktorý môže pozostávať napríklad z ovsených vločiek alebo trstinového cukru. Odstránite ním odumreté kožné bunky a zabezpečí vám rovnomernejšie opálenie. Minimálne15 minút pred pobytom na slnku by ste si mali na pokožku naniesť opaľovací krém a potom po uplynutí polhodiny strávenej na slnku, a vždy po pobyte vo vode. Po príchode domov pokožke dožičte krém po opaľovaní alebo kvalitný hydratačný prostriedok (napríklad kokosový olej).
3. Nepreháňajte to
Slnku sa vyhýbajte okolo poludnia, kedy sú slnečné lúče najviac nebezpečné. Nezabudnite na primeranú ochranu hlavy v podobe klobúka či šatky. Práve dobre zvolený klobúk môže ochrániť pred spálením uši, nos alebo pokožku hlavy. Samozrejmosťou sú slnečné okuliare s dostatočným UV filtrom a dostatok tekutín. Tiež je dobré robiť si v opaľovaní prestávky – nejaký čas stráviť na slnku, chvíľu v tieni či pod slnečníkom s osviežujúcim drinkom v ruke.
4. Nepodceňujte antioxidanty
Prirodzenú obranyschopnosť kože môžete podporiť zvýšeným príjmom betakaroténu a ďalších karotenoidov, ako lykopénu či luteínu. Nájdete ich v ovocí a zelenine oranžovej, žltej a červenej farby, poprípade siahnite po prírodných výživových doplnkoch. Výborné sú aj polyfenoly nachádzajúce sa v zelenom čaji alebo flavonoidy v horkej čokoláde.
-w-