4 jednoduché kroky pre domácnosť bez odpadu
Prečo žiť bez odpadu? Možno po ceste do práce alebo školy nevidíte kopy smetí a tak sa ťažšie verí tomu, že je situácia vo svete kritická. Ale verte mi, je! V oceáne plávajú milíony ton smetí. To ovplyvňuje všetko živé vo vode a zabíja živočíchy, dostáva sa do rýb, ktoré následne konzumujeme. Postupne sa znečisťuje vzduch, ktorý dýchame a aj voda, ktorú pijeme.
Teraz je dôležitá druhá otázka. Ako žiť bez odpadu? Možno patríte k tým, ktorí sa boja, že vám “zero waste” život bude brať veľa času, pohodlie, bude to drahšie a do špeciálnych obchodov budete musieť cestovať minimálne cez celé mesto. Skúsme sa teda riadiť citátom: “Najdôležitejší krok zo všetkých je ten prvý.”
1. Nebojte sa povedať NIE
Keď sa niečo rozdáva, s úsmevom a vďakou naťahujeme ruku za čímkoľvek. V skutočnosti tieto veci väčšinou vyhodíme ešte v ten deň alebo nám ležia nejaké obdobie doma a do koša putujú neskôr. Povedať nie musíme vedieť aj sebe. Potrebujem to? Nemám náhodou doma už niečo veľmi podobné? Kupujem to len preto, aby mi bolo pohodlnejšie a nemusela som dookola umývať riady? Vďaka zero waste životnému štýlu ušetríte a neskôr si môžete kúpiť niečo kvalitnejšie a hodnotnejšie, čo vám vydrží oveľa dlhšie.
2. Nahraďte všetko jednorázové
Igelitka na rožky, igelitka na jablká, paradajky v plastovom košíku a ešte igelitka na celý nákup. Každé ráno káva v jednorazovom poháriku so sebou a jedlo mi prosím zabalte. Skúste si predstaviť, koľko plastov si donesiete z jedného nákupu, koľko to je za mesiac a aké množstvo za rok. Našťastie sú obchody a eshopy, ktoré zero waste filozofiu podporujú a tak môže byť aj váš prvý krok úplne jednoduchý. Vyskúšajte vrecúško na chlieb, sieťovku na potraviny alebo jeden z množstva ekologických pohárikov na kávu či čaj. Určite sa budete cítiť lepšie, keď uvidíte o koľko menej smetí denne vyprodukujete.
3. Recyklujte správne!
Čo sa týka recyklovania, Slovensko sa nachádza na najnižších priečkach z okolitých krajín. Nezvykli sme si triediť odpad a ak to aj robíme, robíme to zle. Pre mňa osobne bolo na začiatku najjednoduchšie riadiť sa recyklačnými symbolmi. PET, PP, PVC patrí do plastov, PAP do papiera a GL do skla.
Chybu robíme hlavne v tom, že do papiera hádžeme zamastené obaly z pizze (papier nesmie byť mastný ani mokrý), papierové vreckovky, obaly z vajíčok alebo rolky z toaletného papiera. Tento druh papiera bol zrecyklovaný už toľkokrát, že sa viac nedá recyklovať a tak je najlepšie hodiť ho do kompostu.
4. Hľadajte spôsob aj tam, kde ho nevidíte!
Recyklovanie zvládnem, aj tašku si na nákup nosím svoju, nekupujem, čo mi netreba, ... ale čo napríklad s takou kozmetikou a čistiacimi prípravkami? Aj to sa dá nahradiť! Existujú obchody, ktorým môžete obaly vrátiť alebo zaslať a dokonca vás za to aj odmenia darčekom alebo vám dajú zľavu na nákup. Saponát na riad, mydlo na ruky aj sprchový gél si môžete načapovať do nádob, čo si donesiete z domu. Do vlastnej nádoby si môžete kúpiť dokonca aj ryžu, múku, oriešky a skoro všetko, čo budete v domácnosti potrebovať. Riaďte sa pravidlom, kto chce hľadá spôsob a kto nie, hľadá dôvod.