4 chyby, ktoré pravdepodobne robíte pri sprchovaní
Dať si sprchu – čo na tom môže byť ťažké a zložité? Dohromady nič, no aj tak sa mnohí z nás nesprchujú správne, respektíve zdravo.
Dlhá, horúca sprcha
Iste, horúca sprcha môže byť jedným zo spôsobov ako sa zahriať počas chladného rána, prípadne ako si odpočinúť po náročnom pracovnom dni. Pre vašu pokožku ale nie je úplne vhodná. Dlhotrvajúce sprchovanie v horúcej vode zbavuje pokožku prírodných olejov a môže byť príčinou vzniku ekzémov. Odporúča sa preto absolvovať kratší pobyt pod sprchou s teplou či „temperujúcou“ vodou.
Nadmerne penivé mydlá
Čím viac bublín a peny mydlo alebo sprchový gél vytvára, tým viac pokožka prichádza o prirodzené prírodné oleje. Môže za to povrchovo aktívna látka v mydlách, ktorá priťahuje oleje a vodu. Pri kombinácii s vodou sú tieto povrchovo aktívne látky schopné viazať a odstraňovať prírodné oleje z pokožky, čo má za následok suchú a drsnú pokožku, ktorá svrbí. Ak na sebe pozorujete podobné príznaky, skúste zvoliť jemnejší sprchový gél.
Nedokonalé oplachovanie
Možno to poznáte aj vy – otvoríte sprchové dvere, vyjdete zo sprchy a kde-tu na svojom tele ešte pozorujete zbytky peny či mydlových bublín. Ak ste na tom podobne ako my, pravdepodobne ich zotriete (ak si ich vôbec všimnete). Dermatológovia ale pred nesprávnym opláchnutím mydla varujú – môže spôsobovať podráždenie pokožky a jej vysušovanie. Veľa však závisí aj od mydla ako takého. Niektoré obsahujú chemikálie a vône, ktoré sú vyslovene dráždivé. Iné sú ale navrhnuté tak, že pokožke prospejú aj keď ich celkom nezmyjete (obsahujú rôzne zvlhčovadlá a vyživovacie zložky).
Drhnutie sa uterákom
Sušenie po kúpeli je rovnako dôležité ako samotný kúpeľ. Vhodné osušenie spočíva v prikladaní uteráku na telo tak, aby prebytočnú vlhkosť nasal. Chybou je sušiť sa rýchlo a „drsne“ - tento proces len prospeje vysušovaniu pokožky. Voda sa ale z pokožky po kúpaní rýchlo odparuje, čím ju zanecháva suchú. Dôležité preto je hydratovať – okamžite po kúpeli a ideálne celé telo.