4 bezlepkové prílohy, ktoré si zamilujete

Čím pestrejší je náš jedálny lístok, tým lepšie. Platí to aj pre prílohy k hlavnému jedlu. Ak máte vo zvyku jesť tradičné prílohy, skúste si aspoň občas dopriať zmenu. Ktoré z nich spestria jedálniček, sú zdravé a zároveň bez lepku?

  • Pohánka

Na stole našich predkov bola pohánka pravidelne a, našťastie, do našich kuchýň sa vracia aj dnes – je nielen zdravá, ale aj chutná. Jednou z najvýznamnejších látok, ktoré sa v pohánke nachádzajú, je rutín. Rutín je dôležitý pre pevnosť našich ciev, preto by pohánku mali pravidelne jesť ľudia s kŕčovými žilami či hemoroidmi. Pohánka je tiež výborným pokrmom pre športovcov, pretože obsahuje bielkoviny s priaznivým zastúpením aminokyselín. Okrem toho sa v malých zrnkách nachádzajú aj nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny skupiny B, vitamín E, zinok, meď, selén či mangán.

  • Pšeno

Pšeno je lúpané proso a do jedálneho lístka by ho mali začleniť napríklad tí, ktorí majú problém s depresívnymi stavmi či únavou – obsahuje B vitamíny a horčík, ktoré priaznivo ovplyvňujú činnosť nervovej sústavy. Okrem toho sa v malých guľôčkach nachádza aj vápnik a fosfor – minerálne látky dôležité pre kosti a zuby. Ďalšou jeho prednosťou je to, že je ľahko stráviteľné a možno to pripraviť na sladko i na slano.

  • Quinoa (kvinoa)

Quinoa sa pestuje hlavne v Južnej Amerike, v krajinách ako je Peru či Bolívia. Jednou z jej predností je vysoký obsah kvalitných proteínov. Z vitamínov sú zastúpené najmä tie zo skupiny B, vrátane kyseliny listovej. Z minerálov obsahuje železo, draslík, horčík a vápnik. Nemožno opomenúť vlákninu, ktorá skvelo zasýti a prospieva tráveniu. Ďalším veľkým benefitom quinoy je obsah antioxidantov, ktoré chránia bunky pred poškodením. Môžete ju využiť nielen ako prílohu, ale aj na prípravu nátierok či na zahustenie polievok.

  • Amarant

Amarant si zamilujete najmä kvôli jeho jemne orieškovej chuti. Športovci vyzdvihujú obsah plnohodnotných proteínov, ktoré pomáhajú budovať svalstvo, urýchľujú regeneráciu po tréningu a majú výbornú sýtiacu schopnosť. Nemožno opomenúť zastúpenie vlákniny, vápnika, horčíka, medi a mangánu. Aj táto „pseudoobilnina“ má široké spektrum použitia – hodí sa ako príloha k mäsu, na zahustenie polievok, na prípravu kaší. Z múky sa pripravuje pečivo či palacinky.


-w-