4 benefity maku, o ktorých ste možno nevedeli

Mak je u nás obľúbenou prísadou do koláčov, zákuskov či rôzneho pečiva. Využíva sa aj na prípravu rastlinného nápoja slúžiaceho ako alternatíva mlieka. Populárny je i makový olej.

Ak ste mak doteraz nezaradili do jedálnička, nasledujúce účinky malých zrniečok vás snáď presvedčia, že sa to oplatí. Prečo si spestriť jedálniček konzumáciou maku?

1. Pomôže s bolesťami brucha i zápchou

Mak obsahuje papaverín, nenávykový derivát ópia, využívaný aj na zmiernenie svalových kŕčov. V rámci ajurvédy sa používa malé množstvo zomletého maku v kombinácii s maslom ghí na zmiernenie bolesti brucha.

Za zmienku stojí aj to, že sto gramov surového maku obsahuje 19,5 g vlákniny, pričom odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka je 25 – 30 g denne. To znamená, že mak predstavuje výbornú prevenciu aj proti zápche a zároveň znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

2. Upokojí a pomôže zaspať

Mak obsahuje veľmi malé množstvo ópiových alkaloidov, ako napríklad morfín, kodeín, tebaín či už spomínaný papaverín a ďalšie. Tieto chemikálie majú priaznivé účinky na ľudský organizmus – upokojujú, pomáhajú zaspať a tiež pôsobia ako prírodné analgetiká.

Ak si zhruba 30 – 60 minút pred spánkom doprajete napríklad makový nápoj alebo čaj, upokojíte sa a dobre sa vyspíte.

Makové mlieko si môžete pripraviť z 2 polievkových lyžíc maku a 2 dcl vody – všetko spolu dokonale zmixujte. Potom nápoj vypite. Ak sa vám žiada sladká chuť, doslaďte ho medom.

Podľa babských rád na prípravu makového čaju budete potrebovať 1 polievkovú lyžicu mletého maku a šálku vriacej vody. Mak zalejte a nechajte lúhovať. Potom preceďte a popíjajte na upokojenie alebo pred spaním.

3. Je pokladom pre suchú pleť

Makové semienka sú významným zdrojom prospešných mastných kyselín, pokožku zvnútra vyživujú a hydratujú. Aj pravidelnou konzumáciou maku teda možno zlepšiť stav suchej pleti, ktorá je citlivá na zmeny počasia, často začervenaná, nepríjemne štípe a pnie.

Samozrejme, mak sa dá efektívne použiť na pokožku aj zvonku. Stačí, keď čerstvo zomletý mak zmiešate s kvalitným jogurtom a medom a nanesiete na očistenú suchú pleť. Po desiatich minútach masku odstráňte vlažnou vodou. Vhodné je masku aplikovať na suchú pleť aspoň raz týždenne.

4. Pomôže pri suchom kašli

Nikto z nás nemá rád suchý dráždivý kašeľ. Pomôcť nám s ním môže jednoduchý recept – 1 polievkovú lyžicu maku zmiešajte s rovnakým množstvom medu a pridajte 8 lyžíc kokosového mlieka a tento „elixír“ vypite pred spaním.

Pri problémoch s dýchacími cestami môžete siahnuť aj po makovom čaji.


Mirka