3 veci, ktoré by ste pri pôžičkách určite robiť nemali
Svet je plný zákazov a príkazov. Urob toto, nerob tamto. Niektoré sú naozaj po hlbšom zamyslení nezmyselné, ale niektoré by sa porušovať nemali. Napríklad:
1. Nerob druhým to, čo nechceš, aby robili tebe.
2. Buď ku druhým slušný.
S týmito bodmi sa nedá nesúhlasiť.
No aj tak je niektoré nariadenia ťažké dodržať. Sme ľudia a naše túžby nás môžu naviesť na rôzne veci. Avšak v prípade pôžičky sa to môže viac vypomstiť ako oplatiť.
Preto by ste určite nemali:
- Požičiavať si bez rozmyslu na hocičo - pri spotrebnom úvere rozmýšľajte najmä dlhodobo, nie krátkodobo. Neberte si pôžičku napríklad na luxusnú dovolenku. Bez nej vydržíte. Pôžička sa viac oplatí na veci, ktoré majú úžitok hlavne z dlhodobého hľadiska: oprava časti domu alebo kúpa auta.
- Nenechajte sa upútať iba skvele znejúcou ponukou - práve na toto dokážu nachytať podvodníci ľudí v zlej situácii. Niečo kvetnato opíšu, ale vynechajú niektoré detaily. Takto vám potom pribudnú nepríjemné prekvapenia v podobe nezmyselných poplatkov.
- Nepožičiavajte si viac, ako dokážete splácať - možno očividné, ale často prehliadané. Ak budete splácať napríklad 100 eur mesačne, netreba zabúdať na to, že to bude splácať nejakú dobu. Mali by ste si preto vypočítať pomer zadĺženia k príjmu. Vypočítate ho tak, že vydelíte splátku k vášmu čistému príjmu. Vo všeobecnosti sa držte pravidla, že tento pomer by mal byť okolo 20%
Jeden z vynikajúcich spôsobov, ako mať pôžičku pod kontrolou, je vedieť dopredu, koľko budete mesačne platiť a koľko bude celková suma, ktorú zaplatíte. Často si ľudia zoberú úver a potom ich postrehne nemilé prekvapenie v podobe nečakaných poplatkov, o ktorých vôbec nemali tušenia. Využiť sa na to dá napríklad úverová kalkulačka. Stačí do nej zadať výšku vašej pôžičky a dobu splatnosti. Výsledok bude konečná suma, ktorú zaplatíte banke. Nebude to ani len cent na viac.