3 tipy, ako kompostovať v byte
Majitelia záhrad to majú s vytvorením kompostu jednoduché. Kompostovať sa dá však aj v byte. Je to síce náročnejšie, ale nie nemožné. Ako na to?
Obľúbené sú vermikompostéry
Ak hľadáte lacný a dostupný spôsob kompostovania využiteľný v byte, oceníte služby vermikompostéra. Môžete ho umiestniť, kam chcete. Dokonca aj do kuchyne.
Je stvorený pre spracovanie rastlinných zvyškov odpadu, ale aj kávového sósu, rozdrvených vaječných škrupiniek, suchého pečiva, čajových vreciek či papierových obrúskov.
Vermikompostér je zvyčajne štýlová nádoba na nožičkách, ktorá je zložená z troch dielov. Sú na sebe uložené tak, aby bol obsah kompostéra dobre odvetrávaný.
Pri založení vermikompostéra budete potrebovať hnojové alebo kalifornské dážďovky. Predajcovia vermikompostérov ich zvyčajne ponúkajú vo svojich e-shopoch.
Riešením sú aj elektrické interiérové kompostéry
Pokiaľ to myslíte s kompostovaním v byte vážne a nie je pre vás problémom vyššia investícia, môžete si zadovážiť elektrický kompostér.
Jeho výhodou je to, že kompostovanie prebieha automaticky. Výrobcovia dbajú aj na tichý chod, rýchlu obsluhu a, samozrejme, na dizajn, aby sa hodil do kuchyne.
Takýto kompostér si bez problémov poradí aj so živočíšnymi zložkami.
Výborné služby poskytnú otočné kompostéry
Podstata fungovania týchto kompostérov spočíva v tom, že do nádoby vhodíme odpad a potom ním zatočíme, čím sa obsah prevzdušní. Väčšinou majú tvar suda, bývajú zateplené a aj uzamykateľné.
Tento kompostér je možné umiestniť na balkón alebo pred bytový dom, kde môže slúžiť viacerým obyvateľom bytovky.
Kompostér si poradí so všetkým biologicky rozložiteľným odpadom.
Prečo kompostovať?
Ak ste sa rozhodli poctivo triediť odpad, robíte niečo pre lepšie životné prostredie. Avšak určite ste si všimli, že do komunálneho odpadu dávate aj veľa toho biologického. Podľa odhadov tvorí bioodpad 30 – 45 percent komunálneho odpadu.
Ak by ste ho kompostovali, získate kvalitné hnojivo, ktoré môžete využiť pri pestovaní izbových rastlín, byliniek alebo zeleniny na balkóne.
Okrem toho, že sa kompostovaním znižuje množstvo komunálneho odpadu, klesá aj množstvo skleníkových plynov, ktoré vedú ku globálnemu otepľovaniu.
Za zmienku stojí aj to, že kompostovanie znižuje negatívne dopady vyplývajúce z ťažby rašeliny.
Na nezaplatenie je určite aj dobrý pocit.
Mirka