3 chyby, ktorých sa dopúšťajú vegetariáni

Podľa mnohých odborníkov i vedeckých štúdií sú vegetariáni štíhlejší i zdravší. Avšak platí to iba v prípade, že telu dodajú dostatok všetkých živín aj napriek tomu, že nekonzumujú mäso, ktoré je napríklad zdrojom bielkovín a železa.

Aktuálne je v Európe i USA najrozšírenejšou formou lakto-ovo vegetariánstvo, čo znamená, že vegetariáni nejedia mäso, ale konzumujú vajíčka a mliečne výrobky. Okrem tohto druhu vegetariánstva, samozrejme, existujú aj ďalšie. Nech už si človek zvolí ktorýkoľvek vegetariánsky smer, je dôležité, aby telu dodal všetky potrebné živiny. Ak tak neurobí, môže sa pasovať s oslabenou imunitou, poruchami štítnej žľazy, únavou, anémiou či vypadávaním vlasov. Ktorých chýb sa často dopúšťajú vegetariáni?

  • Zabúdajú na prísun dôležitých živín

K vegetariánstvu by mal človek vnútorne dospieť a postaviť sa k nemu zodpovedne – zistiť si dostatok informácií, ktoré ho navedú k správnemu zostaveniu jedálneho lístka. Ak sa tak nestane, môže bojovať s deficitom viacerých látok v tele a následne zdravotnými ťažkosťami.

Najčastejšie trpia vegetariáni nedostatkom železa, ktoré je prepotrebné pre správnu krvotvorbu. Anémia sa spája s únavou, bledosťou, poruchami koncentrácie či bolesťami hlavy. Železo obsahuje, napríklad pšeno, mak, lieskovce, tekvicové a slnečnicové semiačka, petržlenová vňať, celé zrná, horká čokoláda, trstinová melasa, sezamové semiačka atď.

Okrem nedostatku železa sa často u ľudí nekonzumujúcich mäso objavuje aj deficit vitamínov B2 a B12. Nedostatok vitamínu B2 sa prejavuje suchými kútikmi úst, zápalmi ďasien či šupinkami na koži. Riboflavín, teda vitamín B2, sa nachádza v mlieku, mliečnych výrobkoch, kakau, vajíčkach, orechoch alebo semienkach. Nedostatok vitamínu B12 v dlhodobejšom horizonte môžete viesť k vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Jeho deficit môže byť tiež príčinou vzniku anémie. Tento vitamín je zastúpený vo vajíčkach a mliečnych výrobkoch. Vegetariáni, ktorí ich nekonzumujú, sú odkázaní na jeho prísun formou výživových doplnkov.

  • Majú jednotvárny jedálniček

Mäso je výborným zdrojom bielkovín a takisto obsahuje tuky – to znamená, že je aj slušným zdrojom energie, ktorú musia vegetariáni nahradiť. Mnohí tak urobia napríklad neprimeraným zvýšením konzumácie sacharidov, kde patria nielen obilniny či strukoviny, ale aj priemyselne spracované potraviny, ako pečivo či sladkosti vyrobené hlavne z pšeničnej múky. Dôležité je teda zaradiť do jedálneho lístka kvalitné rastlinné zdroje proteínov i tukov, ako napríklad oriešky, semiačka, rastlinné oleje atď.

  • Preháňajú to s konzumáciou sóje

Sóju považujú mnohí za kontroverznú potravinu, napriek tomu ju vegetariáni či vegáni konzumujú denne. Problémom pri sóji je obsah látok potláčajúcich funkciu štítnej žľazy, zastúpenie fytátov a antinutričných látok. Samozrejme, veľa sójových produktov je priemyselne spracovaných a sója je geneticky modifikovaná. Avšak ak si ju vegetariáni či vegáni doprajú s mierou a pochádza z kvalitných zdrojov, malo by to byť v poriadku. Zdravým spestrením jedálnička vegetariána či vegána môžu byť fermentované sójové produkty ako miso, natto či tempeh. V primeranom množstve neuškodí ani kvalitné tofu.


-w-