10 zaujímavostí o paradajkách, o ktorých ste možno nevedeli

Počas sezóny sú neodmysliteľnou súčasťou nášho jedálnička. Mnohí po nich siahnu aj v chladnejších mesiacoch, pretože sa dajú kúpiť vypestované u nás. Čo by ste o paradajkách mali vedieť?

Až 95 % tvorí voda

Rajčiny sú stvorené do diétneho jedálnička a výborne hydratujú, pretože až 95 % ich obsahu tvorí voda. V jednej 100 g paradajke sa nachádza 18 kcal, 0,9 g proteínov, 3,9 g sacharidov (z toho je 1,2 g vláknina).

Sú zdrojom cenných antioxidantov

Okrem vitamínu C sa v paradajkách nachádza aj červený pigment s antioxidačnými účinkami, teda lykopén. Nechýba ani betakarotén, naringenín s protizápalovými účinkami a kyselina chlorogénová spájajúca sa so znížením krvného tlaku.

Chránia pred vznikom rakoviny

Výsledky viacerých štúdií naznačujú, že existuje súvislosť medzi konzumáciou paradajok a kvalitných výrobkov z nich a menším výskytom rakoviny prostaty, pľúc a žalúdka. Ďalšia štúdia preukázala, že vďaka vysokému obsahu karotenoidov predstavujú rajčiny ochranu aj pred rakovinou prsníka.

Predstavujú prevenciu proti vzniku zápchy

Ak trpíme zápchou, kľúčové sú dve veci – dostatočný príjem vody a vlákniny. Oboje je bohato zastúpené i v paradajkách. Niekoľko paradajok denne teda predstavuje nielen významný zdroj živín, ale zabezpečuje aj pravidelné vyprázdňovanie.

Sú pokladom pre tehotné ženy

V tehotenstve je veľmi dôležitý dostatočný prísun kyseliny listovej nevyhnutnej pre správny vývin plodu. Tú možno do tela doplniť aj konzumáciou paradajok.

Môžu byť užitočné pre astmatikov

Existujú vedecké štúdie, ktoré naznačujú, že pravidelná konzumácia paradajok môže pomôcť predchádzať emfyzému, teda rozdutiu pľúc. Za tento účinok sú zrejme zodpovedné antioxidanty, teda lykopén, luteín, zeaxantín a ďalšie. Avšak tieto účinky treba potvrdiť ešte ďalšími vedeckými štúdiami.

Predstavujú pomoc pri paradentóze

Trpíte ochoreniami ďasien? Potom by mali byť paradajky vo vašom jedálničku pravidelne zastúpené. Lykopén má totiž schopnosť chrániť ďasná pred poškodením voľnými radikálmi.

Zdravé sú čerstvé i spracované

Ak nám ide najmä o obsah lykopénových zlúčenín a antioxidačnú aktivitu, potom volíme kvalitné spracované produkty z paradajok. V prípade, že chceme, aby bol v nich zachovaný vitamín C a aj niektoré ďalšie živiny citlivé na teplo, konzumujeme ich čerstvé.

Pomáhajú pri hojení rán

Paradajky sú pokladom pre pokožku a vďaka vitamínu K prispievajú aj k správnej zrážanlivosti krvi. Hojenie rán zasa urýchľuje vitamín C.

Zmierňujú príznaky menopauzy

Podľa štúdie denný príjem paradajkovej šťavy zmiernil príznaky menopauzy, ako je úzkosť, výdaj energie v pokoji a srdcová frekvencia. Ženy si dvakrát denne dopriali 200 ml čerstvej nesolenej paradajkovej šťavy po dobu 8 týždňov.

Mirka