10 tipov pre zdravý a dlhý život
Každý človek si želá žiť čo možno najdlhšie a pritom sa tešiť plnému zdraviu. K tomu si môže prispieť sám zdravým životným štýlom. Dôležité faktory sú strava, pohyb, oddych, spánok, vyhýbanie sa škodlivým pôžitkom a pozitívne životné postoje. Rozumný spôsob života zvyšuje šance zostať fit do vysokého veku. Ponúkame dôležitých 10 tipov, ktorými si môžete sami prispieť k udržaniu zdravia zachovaniu dobrej kvality života.
1. Správna strava
Sotva je niečo dôležitejšie na zachovanie zdravia ako zdravá výživa. Minimálne 5 porcií ovocia a zeleniny denne, pokiaľ možno v surovom stave, vo všetkých farbách a sortách. Málo mäsa, rastlinné uhlohydráty, bohato strukoviny, nízkotučné mliečne výrobky, málo tukov- to pomáha zachovať nielen naše životné funkcie, ale aj posilňuje imunitný systém.
2. Dostatočne piť
Nedostatok vody škodí ľudskému organizmu: voda je nielen dôležitá súčasť telesných buniek, ale aj hlavnou zložkou krvi- ak príliš málo pijeme, krv nemôže správne tiecť. Celé telo je horšie zásobované, stagnuje výkon mozgu a zhoršuje sa schopnosť koncentrácie. Vhodné hasiče smädu sú čistá voda, prírodné ovocné šťavy a bylinkové čaje. Všeobecne platí odporúčané množstvo 2 litre tekutín denne pre dospelého človeka.
3. Pravidelný pohyb
Pravidelný vytrvalostný šport je prínosom pre telo a dušu a je tou najlepšou metódou udržať organizmus v dobrej forme. Šport pomáha posilňovať telu vlastné obranné mechanizmy, znižovať symptómy stresu, predchádzať problémom srdco- cievneho obehu, cukrovke, nadváhe a osteoporóze. Obzvlášť pozitívne ovplyvní výkon mozgu v starobe.
Každý druh telesného pohybu prispieva k dobrému pocitu. Minimum je pol hodinka ľahkého pohybu 5- 7 krát v týždni na prevenciu chorôb. Nikdy nie je neskoro začať so športom! Aj ten, kto začína so športom v pokročilom veku, takmer ihneď profituje z jeho pozitívneho pôsobenia.
4. Veľa čerstvého vzduchu a svetla
Kyslík prebúdza životaschopnosť a mobilizuje obranné mechanizmy. Preto choďte vždy- aj v zime, na čerstvý vzduch. Pobytom vonku získame viac svetla a zlepší sa nám nálada. Za denného svetla sa totiž uvoľňuje serotonin, ktorý rozjasňuje našu náladu. Aj za úplne zlého počasia je vonku podstatne svetlejšie ako v uzatvorených miestnostiach. Svetlo je dôležité aj pre tvorbu D vitamínu, nepostrádateľného pre silné kosti.
5. Uvoľnenie pre rovnováhu
Stres, hektika a psychická záťaž škodia odolnosti. Disbalancia medzi napätím a uvoľnením môže zapríčiniť vážne psychické a telesné ochorenia. Uvoľnovacie techniky ako autogénny tréning a joga môžu pomôcť opäť nájť vyrovnanosť a pokoj.
6. Dostatočný a pravidelný spánok
Spánok je základná požiadavka, ktorú musíme uspokojovať tak pravidelne ako jedenie a pitie. Je základným predpokladom zdravia, vývoja a dobrého pocitu. V spánku neprebieha výmena látok, ale sú na plné obrátky naštartované tzv. opravné mechanizmy.
Imunitný systém, trávenie, srdco- cievny systém, nervový systém a mozog potrebujú spánok, aby sa zregenerovali. Najnovšie štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí málo spia, majú zvýšené riziko infarktu.
7. Jogging mozgu
V zdravom tele, zdravý duch. Toto príslovie platí nielen pre telo, ale aj pre mozog. Nielen svalstvo, ale aj mozog je zaneprázdnený po celý život. Keď sa šedé bunky neudržujú v kondícii, upadajú. Naopak, mozog sa dá trénovať tak ako svaly. Aby sme zostali mentálne fit, potrebujú mozgové bunky denne tréning.
8. Jedovaté pôžitky- zdravotné riziko
Každá jedna cigareta škodí! Vlastne nikdy nie je neskoro s fajčením prestať. Aj po dlhoročnej závislosti na nikotíne skončenie s týmto zlozvykom znamená prínos pre zdravie. Po desiatich rokoch nefajčenia sa riziko rakoviny pľúc vyrovná nefajčiarovi.
Rozumný pôžitok z alkoholu spravidla neškodí, striktné dodržiavanie odporúčaného množstva môže mať dokonca pozitívny efekt. Je nutné ale zostať pri jednom poháriku a niekoľkých dňoch v týždni úplne bez alkoholu, pretože žiadne požívanie alkoholu nie je úplne bezrizikové.
9. Zdravé vzťahy
Či sa nám to páči alebo nie, všetci sme vtiahnutí do rôznych vzťahov. Dobré medziľudské vzťahy sú dôležitý faktor pre kvalitu života, psychické a telesné zdravie. Živé a naplnené vzťahy začínajú pri zdravom vzťahu ku sebe samému a k životu.
10. Áno životu
Ľudia s pozitívnym životným postojom disponujú spravidla lepšími psychickými stratégiami. Menej sa vystavujú stresu a šetria svoje obranné schopnosti. Dokážu sa zasmiať sami na sebe, a tým ukážu svoju suverenitu a nadhľad.
Otvorenosť napr. pri styku s ľuďmi s rozličnými skúsenosťami a životným štýlom, pomáha zostať flexibilným. Pretože ten, kto zostáva sústavne uväznený vo svojich stereotypných životných postojoch, sa ochudobňuje o nové poznatky a skúsenosti. Oberá sa tak o šancu cvičiť svoj mozog.
(-de-)